grafen.cz technický portál grafen.cz - to jsou nejen nové technologie

A+ A A-

Do Česka přicházejí platby mobilem

zdroj: www.freedigitalphotos.net zdroj: www.freedigitalphotos.net

Do Česka přichází nová technologie NFC (near field communication), která placení mobilním telefonem na bezkontaktních terminálech umožní. Po pilotním projektu zpřístupňuje dnes O2 jako první mobilní operátor tuto službu i široké veřejnosti. Má to ale jeden háček. Novou technologii zdaleka ještě nepodporují všechny typy telefonů a všechny banky. V praxi tak pochodíte pouze s jedním typem telefonu a účtem u jediné banky – pravda jedné z nejrozšířenějších v Česku.

NFC je bezdrátová komunikační technologie s krátkým dosahem, která umožňuje přenos dat mezi dvěma přístroji na vzdálenost maximálně pěti centimetrů. V praxi to tedy bude vypadat tak, že přiložíte svůj mobilní telefon k terminálu podporujícímu bezkontaktní platby a zaplatíte. Drobné platby do 500 korun se obejdou bez zadání PIN kódu, u těch větších už bude systém PIN automaticky vyžadovat. Pokud ovšem některý z klientů bude mít zájem o větší bezpečnost, bude podle sdělení O2 možné nastavit PIN i pro nižší částky.

Zatím budou moci NFC technologii využívat pouze ti klienti O2, kteří mají telefon Samsung Galaxy S3 a jsou klienty Komerční banky. Experti ovšem věří, že se nová technologie brzy dostane i do dalších typů telefonů a dalších bank i operátorů. "Budoucnost patří bezkontaktnímu placení, tím nástrojem zpočátku bude platební karta, ale čím dál víc ji bude nahrazovat mobilní telefon," vidí v platbách mobilem budoucnost ředitel produktového marketingu Komerční banky Pavel Filip. Právě klienti Komerční banky získají jako první v Česku možnost vyzkoušet si placení mobilem prostřednictvím technologie NFC. "Očekáváme, že do roku 2020 polovina všech transakcí bude probíhat přes nějaký mobilní aparát," uvedl regionální manažer společnosti Visa pro Česko Miloslav Kozler.

Bezpečnost NFC

Odborníci se shodují v tom, že platit mobilním telefonem je v mnohém pohodlnější a bezpečnější než platit hotovými penězi. Právě hotovost má řadu omezení. Obnos, který chcete použít, si musíte předem nachystat. Když vám někdo ukradne peněženku, se sumou, kterou jste v ní měli, se už nikdy nesetkáte. Pokud vám zloděj ukradne mobil podporující placení mobilem, dost možná o žádné peníze nepřijdete, tedy aspoň zareagujete-li včas. "Je to stejné, jako když ztratíte platební kartu. Pokud ji včas zablokujete, tak samozřejmě o peníze nepřijdete," podotkl konzultant AT Kearney Jiří Donát.

celý článek na: http://www.ceskatelevize.cz

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

M-novinky

  • CEO Huawei Richard Yu v rozhovoru pro CNET řekl, že firma má fungující prototyp skládacího mobilu a hotový by mohl být už v roce 2018. Do té doby je nutné zapracovat na konstrukci i technologii ohebného displeje. „Teď máme dva displeje s mezírkou mezi nimi, což není dobré, musíme se jí zbavit,“ ...

  • Začátkem roku 2018 se začne prodávat nový model virtuální reality Oculus Go. Jde o autonomní VR headset, který ke svému chodu nepotřebuje počítač ani smartphone. Americká firma Oculus tak doufá, že se platformu virtuální reality podaří dostat mezi větší množství uživatelů. Přispět k lepší ...

  • První Android jsme zkoušeli před deseti lety v emulátoru. • Tehdejší prototyp měl k dnešnímu smartphonu daleko. • Přišla řada Nexus, pak Pixel a Google vždy udržel punc výjimečnosti.

  • Vodafone zařazuje do nabídky produkt, který jeho konkurence už nabízí. Jedná se o bezdrátové připojení k internetu přes LTE fixované na dané místo. Nový tarif Pevný internet přes LTE nabídne maximální rychlost přenosu 30 Mbit/s pro download a 5 Mbit/s pro upload. FUP je u tohoto tarifu ...

Copyright © 2010-2016 grafen.cz - všechna práva vyhrazena

Přihlásit nebo Registrovat

PŘIHLÁSIT SE

Registrovat

Registrace uzivatele
nebo Zrušit