grafen.cz technický portál grafen.cz - to jsou nejen nové technologie

A+ A A-

První žárovka z grafenu v prodeji již letos

Žárovka z grafenu je první komerční produkt ze zázračného materiálu grafenu, který bude v prodeji již v průběhu tohoto roku.

Odborníci předpovídají, že grafenová žárovka sníží spotřebu energie o 10% a vydrží svítit několik let a to všechno díky vynikající elektrické vodivosti, kterou se vyznačuje tento materiál. Náklady na výrobu grafénových žárovek budou pravděpodobné o něco menší, než na výrobu LED žárovky.

ScreenShot youtube grafen 001

Na vývoji žárovek pracujících s využitím grafenu spolupracovala společnost vyrábějící osvětlení s University of Manchester.

Grafen je nejtenčí materiál na světě. Jeho struktura se skládá z jediné vrstvy atomů uhlíku, který má jedinečné mechanickýé a fyzikální vlastností. Materiál je ideální pro spoustu aplikací téměř ve všech oblastech života: od kondenzátorů nové generace, senzorů pro detekci výbušnin a čtecí zařízení DNA záznamu, neprůstřelných vest až po antikorozní barvy. Jednou z oblastí, ve které způsobí grafen převrat může být lékařství. S rozvojem  nanotechnologií se jeví jako ideální materiál pro použití při léčení rakoviny a Parkinsonovy choroby.

Grafen je stokrát pevnější než ocel, ale mnohem flexibilnější a hydrofobní. Kromě toho, že má antibakteriální vlastnosti, je transparentní, vede elektřinu lépe než měď a stříbro a přenese elektrony stokrát rychleji, než křemík.

 

video zdroj : youtube.com

 

Zdroj: University of Manchester

Novinky - věda a technika

  • V březnu 1968 zachytili odborníci NASA hlas rusky mluvícího kosmonauta z Měsíce. Vyvolalo to šok. Rusové opět první – už vyslali první družici, prvního živého tvora do vesmíru, prvního muže i první ženu! A teď jsou i první na Měsíci? Bylo to ale trochu jinak.

  • Neil Harbisson je první úředně potvrzený kyborg na světě. Narodil se s poruchou zraku, jeho oči nevnímají barvy. Poradil si tak, že sestrojil přístroj, kterým vnímá barvy pomocí antény napevno připojené přímo do jeho lebky. Při své pražské návštěvě poskytl exkluzivní rozhovor Magazínu Leonardo.

  • Otázka povolení dovozu sloních trofejí ze Zimbabwe a Zambie do Spojených států zatím zůstává otevřená. Americký Úřad pro ryby a divokou zvěř minulý týden oznámil, že dovoz umožní. Nařízení pak pozastavil prezident Donald Trump. V pondělí v noci na Twitteru napsal, že definitivní rozhodnutí padne tento týden. Ochránci přírody se obávají, že případné povolení dovozu trofejí by poškodilo snahy o záchranu slonů v africké divočině.

  • Psík mývalovitý, který připomíná lišku na krátkých nožičkách, se v české přírodě objevil teprve před 60 lety. Od té doby se ale neustále šíří a ohrožuje původní faunu. Myslivci jich v Česku každý rok uloví několik stovek. Jaký bude jejich další osud?

  • Bakterie jsou stále odolnější proti antibiotikům, k čemuž přispívá i jejich nadužívání. Podle průzkumu se už devět z deseti Čechů ví, jak antibiotika správně užívat. Přesto je potřeba vyvíjet stále nové léky. Nejnovější a nejsilnější lék nemusí být vždy nejlepší volba pro pacienta. Přestože odborníci mluví o narůstající rezistenci bakterií proti lékům, v řadě případů se dá úspěšně použít i starý dobrý penicilin.

  • Pokud skutečně stvoříme umělou inteligenci, vyhubí nás, nedělejme to. Tak opakovaně apeluje jeden z nejuznávanějších vědců současnosti Stephen Hawking a není sám. Máme se skutečně umělé inteligence bát? Hostem Magazínu Leonardo byl vedoucí Katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze Michal Pěchouček.

  • Pestrobarevná louka je pastvou pro oči – ale pro lidské oči. Včely a čmeláci si totiž oranžových, ohnivě rudých ani zlatavě žlutých květů vůbec nevšimnou. Jediné, co vidí, jsou odstíny modré, fialové a ultrafialové.

  • V Brazilské části Amazonie se chystá projekt znovuzalesňování pralesa prostřednictvím poměrně nové metody MUVUCA. Nové stromy tak vyrostou na ploše o rozloze třiceti tisíc fotbalových hřišť. Porost by měl být nejen zdravý a odolný, ale také velice rozmanitý.

Copyright © 2010-2016 grafen.cz - všechna práva vyhrazena

Přihlásit nebo Registrovat

PŘIHLÁSIT SE

Registrovat

Registrace uzivatele
nebo Zrušit