grafen.cz technický portál grafen.cz - to jsou nejen nové technologie

A+ A A-

Česká republika nabírá v nanotechnologiích na rychlosti

Česko se prezentovalo německým partnerům jako země, kterou je třeba brát v oblasti budoucích technologií vážně. Od 4. do 6. května se poprvé v Praze setkali zástupci nanotechnologických klastrů a podnikatelů z obou zemí, aby diskutovali o možné spolupráci při vstupu na trh a dalším vývoji technologií. „1. česko-německý workshop pro podnikání v nanotechnologiích“ organizovaly Germany Trade & Invest a CzechInvest a byl podporován kooperační platformou NANORA financovanou EU, oborovým svazem „Nano in Germany“, sdružením Fraunhofer Allianz Nanotechnologie a Česko-německou obchodní a průmyslovou komorou (ČNOPK).

IMG 0052
„Tradiční průmyslové sektory jako strojírenství nebo automobilový průmysl nabízejí v obou zemích možnosti technologického pokroku, například u funkčních povrchových nátěrů, filtrů, senzorů nebo technologie ukládání energie v nanodimenzi,“ vysvětluje Dr. Rainer Müller, sektorový specialista na nanotechnologie v Germany Trade & Invest. „Česká republika tak velmi dobře zvládla přechod od tradičního textilního průmyslu k funkčním textiliím z nanovláken.“

 

Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Tomáše Novotného se využití nanotechnologií neomezuje jen na tradiční průmyslové obory. Právě v sektorech jako nové materiály, biotechnologie a fotovoltaika jsou podle něj nanotechnologie nositelem inovací. Náměstek ministra poukázal na možnosti podpory na národní úrovni a ze strany EU, které lze využít v České republice pro vývoj takovýchto inovací.
Německý velvyslanec v ČR Dr. Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven během zahájení workshopu vybízel německé podnikatele k vyšší aktivitě v České republice: „Budete překvapeni, jaké možnosti využití už přinesla česká nanotechnologická branže.“
Také prezident ČNOPK Rudolf Fischer vyzval obě strany, aby se v budoucnu zaměřily na společné projekty týkající se všech procesů tvorby přidané hodnoty. Jen tak podle něj mohou malé a střední firmy obstát v konkurenci s ostatními hospodářskými regiony. „Aby bylo možné využít nanotechnologie z laboratoří v praxi, je nutná nejen finanční podpora, ale také podnikatelský duch a především přeshraniční spolupráce.“

IMG 9899
V průběhu konference představili zástupci firem z obou zemí své inovativní produkty a výrobní postupy. Byly prezentovány přísady do cementu pro vytvoření odolnějšího betonu, samočisticí fasády a plavecké bazény nebo antialergenní lůžkoviny, tkáně pro hojení ran a velmi jemné vzduchové filtry. Podle účastníků konference doposud takováto možnost výměny zkušeností mezi českými a německými nanotechnologickými partnery chyběla. Během workshopu byly navázány první obchodní kontakty a dohody o dodávkách, zároveň se diskutovalo o společných záměrech ve výzkumu a vývoji. Další pokračování této česko-německé konference je naplánováno na příští rok.
„Německá preciznost a česká improvizace se mohou v tomto oboru výborně doplňovat,“ shrnuje předseda Asociace nanotechnologického průmyslu v České republice Jiří Kůs.

 

Zdroj: tisková zpráva AHK

Novinky - věda a technika

  • Když v roce 2002 přijížděl do Česka, byl prý jen mladým vědcem zamilovaným do boranů - sloučenin boru s vodíkem. Dnes je Michael Londesborough nejen úspěšným chemikem, ale i nadšeným popularizátorem vědy, kteří věří, že Komenského „škola hrou” stále platí.

  • Jaký je rozdíl mezi kozou a ovcí? Co od sebe odlišuje slípku a sněžnou sovu? Odpověď nemusí být kupodivu až tak zjevná. Jak se nejednou přesvědčili pracovníci slovenské minifarmy v Lubině nedaleko moravských hranic.

  • Žádná pravidelná aplikace inzulínu! Pacientům s diabetem 1. stupně svitla naděje. Z pražského IKEM se šíří nadějné zvěsti o nové metodě, která už získala ocenění Discovery Award. Na čem je nová metoda založená?

  • Děti, které se narodí v létě, to mají v životě mnohem těžší než jejich vrstevníci. Z řady vědeckých studií vychází najevo, že takzvané letní děti mají horší prospěch ve škole a častěji zlobí. Britská BBC na toto téma vydala pětidílný rozhlasový dokument s názvem Kalendářová konspirace.

  • Je to jedna z nejstarších otázek lidstva. Jak vznikl život na Zemi? Odpovědi na ni hledají generace myslitelů, filozofů, fyziků, biologů i chemiků, každá jinými cestami a za pomoci jiných vědeckých nástrojů. Tématem se intenzivně zabývá také manželský pár Judit a Jiří Šponerovi z Biofyzikálního ústavu AV.

  • Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže jej částečně nebo zcela zakryje. Poslední zatmění Slunce se odehrálo nad územím Spojených států letos 21. srpna. Jedním z pozorovatelů tohoto nebeského úkazu přímo na místě byl i ředitel Hvězdárny Úpice Marcel Bělík.

  • První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk zemřel přesně před 80 lety dne 14. září 1937. Osobnost Masarykovu i okolnosti jeho doby rozebral v Magazínu Leonardo ředitel Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Ivan Šedivý.

  • Spánek je nejlepší lékař, říká se. Jenže někdy ani na něj není spolehnutí. Závažné problémy spojené se spaním pomáhají odhalit odborníci ve spánkových laboratořích. Jednu z nich jsme s Meteorem navštívili.

Copyright © 2010-2016 grafen.cz - všechna práva vyhrazena

Přihlásit nebo Registrovat

PŘIHLÁSIT SE

Registrovat

Registrace uzivatele
nebo Zrušit