grafen.cz technický portál grafen.cz - to jsou nejen nové technologie

A+ A A-

Intel - Grafen má prodloužit platnost Moorova zákona

Společnost Intel slibuje opět zvýšit rychlost svých procesorů a celodenní výdrž baterií v noteboocích. Zajistit zvýšení rychlosti u počítačů má místo dnes používaného křemíku "zázračný" materiál grafen.

CPU - zdroj: www.freedigitalphotos.netIntel prozradil své plány jednak na nejbližší období a jednak zveřejnil představu na na budoucích deset let. Následujícího rok a půl má být pro intel převratných. Má přijít více nových řešení než za minulých deset let. Alespoň tuto informaci dostali účastníci třídenní konference "Intel Developer forum" konané v San Francisku, kde se intel mimo jiné pochlubil rychlými SSD úložištěmi a ultrabooky. Mezi zpestření patřil prodejní automat Coca-coly s procesorem intel Core i7 a velkým dotykovým dispejem s úhlopříčkou 117 cm. Automat nabízí díky procesoru intel svým zákazníkům nejen ten správný nápoj a dnes již stále častěji podporovanou možnost bezkontaktní platby, ale například i možnost fotografie se zakoupeným nápojem. kterou lze následně zaslat svým známým.

Co se plánů intelu týká, na jaře roku 2013 má přijít na trh nová generace procesorů Haswell, které mají mít, mimo zvýšení výkonu při zpracování videa v HD kvalitě a rychlosti šifrování, ve srovnání s předchozím typem procesoru Sandy Bridge, rovněž menší spotřebu energie v nečinnosti a to cca 20x a současně menší celkovou spotřebu (příkon 10W). To umožní zařízením (mobilní telefony, tablety, ultrabooky aj.) delší výdrž baterie, nebo zmenšení jejich rozměrů.
Miniaturizace výroby pokračuje prozatím za použití křemíku. Vzdálenosti mezi součástkami se koncem příštího roku mají snížit z 22 nanometrů (miliardtin metru) na 14nm.V průběhu dalších dvou let budou představí odborníci z intelu procesory a jiné mikrossoučástky (3D tranzistory aj.) se vzdálenostmi kolem 10 nm.Přechod na architekturu založenou na grafenu, nebo jiném podobném materiálu je plánován při zmenšování na vzdálenosti 7 až 5 nm.
až k hranici pěti nanometrů.
Zvládnutí výroby mikrosoučástek s takto malými vzdálenostmi má zajistit Intelu rozhodující náskok před konkurencí.  

 

-tom-

 

Mooreův zákon je empirické pravidlo, které roku 1965 vyslovil chemik a spoluzakladatel firmy Intel Gordon Moore. Původní znění bylo: „počet tranzistorů, které mohou být umístěny na integrovaný okruh se při zachování stejné ceny zhruba každých 18 měsíců zdvojnásobí.“ Takovýto růst se nazývá exponenciální.

Složitost dnešních procesorů se poměřuje především počtem tranzistorů v nich zapojených. Rychlost růstu počtu tranzistorů na plošné jednotce se časem zpomalila a nyní se jejich počet zdvojnásobuje přibližně jednou za dva roky. I tak je ale zákon považovaný za velmi přesný odhad technologického a ekonomického vývoje. Mnozí vědci věří, že zůstane v platnosti i v následujících dvou desetiletích. Tento trend miniaturizace a koncentrace součástek probíhal již na elektromechanických a elektronkových přístrojích, tedy před objevem polovodivých látek a jejich použití na základě vynálezu tranzistoru. A to dokonce zhruba srovnatelným tempem.


zdroj: http://cs.wikipedia.org

Novinky - věda a technika

  • Když v roce 2002 přijížděl do Česka, byl prý jen mladým vědcem zamilovaným do boranů - sloučenin boru s vodíkem. Dnes je Michael Londesborough nejen úspěšným chemikem, ale i nadšeným popularizátorem vědy, kteří věří, že Komenského „škola hrou” stále platí.

  • Jaký je rozdíl mezi kozou a ovcí? Co od sebe odlišuje slípku a sněžnou sovu? Odpověď nemusí být kupodivu až tak zjevná. Jak se nejednou přesvědčili pracovníci slovenské minifarmy v Lubině nedaleko moravských hranic.

  • Žádná pravidelná aplikace inzulínu! Pacientům s diabetem 1. stupně svitla naděje. Z pražského IKEM se šíří nadějné zvěsti o nové metodě, která už získala ocenění Discovery Award. Na čem je nová metoda založená?

  • Děti, které se narodí v létě, to mají v životě mnohem těžší než jejich vrstevníci. Z řady vědeckých studií vychází najevo, že takzvané letní děti mají horší prospěch ve škole a častěji zlobí. Britská BBC na toto téma vydala pětidílný rozhlasový dokument s názvem Kalendářová konspirace.

  • Je to jedna z nejstarších otázek lidstva. Jak vznikl život na Zemi? Odpovědi na ni hledají generace myslitelů, filozofů, fyziků, biologů i chemiků, každá jinými cestami a za pomoci jiných vědeckých nástrojů. Tématem se intenzivně zabývá také manželský pár Judit a Jiří Šponerovi z Biofyzikálního ústavu AV.

  • Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže jej částečně nebo zcela zakryje. Poslední zatmění Slunce se odehrálo nad územím Spojených států letos 21. srpna. Jedním z pozorovatelů tohoto nebeského úkazu přímo na místě byl i ředitel Hvězdárny Úpice Marcel Bělík.

  • První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk zemřel přesně před 80 lety dne 14. září 1937. Osobnost Masarykovu i okolnosti jeho doby rozebral v Magazínu Leonardo ředitel Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Ivan Šedivý.

  • Spánek je nejlepší lékař, říká se. Jenže někdy ani na něj není spolehnutí. Závažné problémy spojené se spaním pomáhají odhalit odborníci ve spánkových laboratořích. Jednu z nich jsme s Meteorem navštívili.

Copyright © 2010-2016 grafen.cz - všechna práva vyhrazena

Přihlásit nebo Registrovat

PŘIHLÁSIT SE

Registrovat

Registrace uzivatele
nebo Zrušit