grafen.cz technický portál grafen.cz - to jsou nejen nové technologie

A+ A A-

Ekonomika - iROZHLAS.cz

 1. Apple testuje výrobu sluchátek ve Vietnamu, chce tak snížit závislost na Číně
  Americká technologická společnost Apple se chystá zahájit zkušební výrobu bezdrátových sluchátek AirPods ve Vietnamu. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to uvedl server Nikkei Asian Review s tím, že společnost zrychluje plány diverzifikace výroby spotřební elektroniky, aby snížila svou závislost na Číně.
 2. Nový úsek Pražského okruhu i zahájení dostavby D3. Pro dopravu bude podle Babiše klíčový rok 2024
  Výstavba středočeského úseku dálnice D3 na jih Čech by měla začít v roce 2024, kdy bude zároveň zprovozněno dálniční spojení z Tábora do rakouského Lince. Po středečním jednání se starosty dotčených obcí v Jílovém u Prahy to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Ve stejném roce má být podle premiéra zprovozněn nový úsek Pražského okruhu spojující dálnici D1 s pražskou částí Běchovice. Náklady na stavbu úseku se blíží částce 9,4 miliardy korun.
 3. Tři z pěti Čechů podle průzkumu nejsou spokojeni s výdělkem. Většina jich ale práci měnit nechce
  Většina pracujících Čechů sice není spokojena se svým výdělkem, ale přesto lidé vesměs neuvažují o změně práce. Vyplývá to z červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Naprostá většina lidí se také neobává toho, že by mohla práci ztratit.
 4. Maláčová chce podpořit částečné úvazky. V EU tak pracuje pětina lidí, v Česku jen sedm procent
  Částečný pracovní úvazek je v Česku pro hodně lidí – třeba rodiče malých dětí – stále nesplněný sen. Nová data Českého statistického úřadu ukazují, že jsme v tomto směru daleko za průměrem Evropské unie. V unii tak pracuje celkem pětina lidí, v Česku něco přes sedm procent, informuje Český rozhlas.
 5. Jednání Australanů s českými úřady dál váznou. Kvůli těžbě lithia se nejspíš spojí s ČEZ
  • Pokud by se australská firma European Metal Holdings (EMH), která chce na Cínovci těžit lithium, nespojila s polostátním podnikem ČEZ, její projekt by byl zřejmě neprůchodný. Radiožurnálu to řekl Richard Pavlík, jednatel společnosti Geomet, kterou EMH vlastní.
  • Právě Geomet firmě v Česku zajišťuje potřebná povolení a řídí průzkum cínoveckého ložiska.
  • Podle zjištění Radiožurnálu ale ministerstvo životního prostředí povolení na průzkum v pátek prodloužilo jen do konce roku 2020, tedy o rok a půl. Firma přitom žádala o pětiletou lhůtu.
 6. Chybný software a tragédie zdiskreditovaly Boeing 737 MAX. Stroje Ryanairu nesou označení 737-8200
  Letadlo Boeing 737 MAX nemá vůbec dobrou pověst. Kvůli chybnému softwaru dál nesmí létat, za poslední rok měl už dvě nehody, při kterých zemřelo na 350 lidí. Jeho provozovatelé se tak slůvka MAX obávají, i pokud dojde k nápravě chyb. Špatnou pověst podle některých indicií chtějí vyřešit přejmenováním letounu.
 7. Českých firem se sídlem v daňových rájích je nejméně od roku 2011. Přestaly plnit své hlavní funkce
  V daňových rájích aktuálně sídlí 12 400 českých firem, což je nejméně od roku 2011. Letos v prvním pololetí daňové ráje opustilo 405 českých firem. To je rekordně vysoký odliv, informovala v úterý poradenská společnost Bisnode. Z daňových rájů je tak aktuálně kontrolováno 2,47 procenta českých firem.
 8. ČEZ se bude zajímat o možnost těžby lithia u Cínovce. Holdingu EMH půjčí přes 50 milionu korun
  Energetická skupina ČEZ, kterou ze 70 procent vlastní stát, prozkoumá možnosti těžby lithia u Cínovce v Krušných horách. Firmě European Metals Holdings, která má na těžbu přednostní právo, poskytne půjčku dva miliony eur (51,2 milionu korun). ČEZ se do konce roku rozhodne, jestli do European Metals Holdings kapitálově vstoupí, nebo si nechá půjčku vrátit.
 9. Ostravská huť sníží výrobu oceli. Propouštět ale nebude, zaměstnanci budou čerpat víc dovolené
  Ostravská huť ze skupiny Liberty Steel dočasně sníží výrobu oceli o 20 procent. Pokles produkce neovlivní zaměstnanost, ale pracovníci budou ve větší míře čerpat dovolené nebo budou přesouváni na jiné činnosti. Snížení firma dosáhne zpomalením tempa výroby, odstavení výrobních zařízení nechystá. Sdělila to v úterý mluvčí huti Barbora Černá Dvořáková. Ostravská huť Liberty Steel je největším výrobcem oceli v Česku.
 10. Český česnek podraží. Úroda je lepší než loni, pěstitelé ale kvůli suchu hlásí menší palice
  V Česku začala sklizeň česneku, pěstitelé se shodují, že letošní úroda bude výrazně lepší než loni. V minulé sezoně velkou část sadby zničily kroupy a vysoké teploty. Řada farmářů měla vyprodané sklady už letos na jaře a čekala tak na další sklizeň, do obchodů se tak dostával hlavně česnek z ciziny. Jen za letošních prvních pět měsíců se do Česka dovezlo zboží za víc než 120 milionů korun.

Ekonomicke aktuality

Copyright © 2010-2018 grafen.cz - všechna práva vyhrazena

Přihlásit nebo Registrovat

PŘIHLÁSIT SE

Registrovat

Registrace uzivatele
nebo Zrušit