grafen.cz technický portál grafen.cz - to jsou nejen nové technologie

A+ A A-

Sputnik: Ruské vysílání pro celý svět

Na globálním mediálním trhu začíná 10. listopadu fungovat multimediální skupina Sputnik, největší informační značka s moderními multimediálními středisky v desítkách zemí světa. Každá redakce Sputniku bude mít vlastní webové stránky, a bude vysílat ze studií místních rozhlasových stanic. Celkový počet vysílacích hodin Sputniku v 30 jazycích a ve 130 městech světa přesáhne už v příštím roce 800 hodin denně. Exkluzivní kontent Sputniku je určen pro tu část mnohamiliardového obecenstva, které je unaveno vtíravou propagandou monopolárního světa a potřebuje alternativní názor. Hlavní webové stránky jsou na adrese: www.sputniknews.com.

sputnik 001

Sputnik světu

Sputnik poskytuje úplnější obraz světa a různé názory na světové dění. Sputnik říká o tom, o čem jiní mlčí. „Jsou země, které vnucují svou vůli jak Západu, tak i Východu. Všude, kam zasahují, se lije krev, začínají občanské války, „barevné revoluce“, a dokonce se rozpadávají země. Irák, Libye, Gruzie, Ukrajina, Sýrie… Mnozí lidí už chápou, že nemusejí v tom všem Američanům pomáhat. Rusko navrhuje model světa, který bude lidstvu prospívat. Jsme pro pestrobarevný, různorodý svět, a v tom máme velké množství spojenců, říká generální ředitel MIA Rossia segodnia Dmitrij Kiseljov, a proto naše mediální skupina startuje nový globální značku Sputnik. Sputnik ukazuje multipolární svět, v němž má každá země vlastní národní zájmy, kulturu, dějiny a tradice. „Japonsko je v tomto světě japonské, Turecko turecké, Čína čínská, a Rusko ruské v rámci naší mnohonárodnostní civilizace. Nikoho nežádáme, aby žili podle ruského způsobu, myslíme si, že každý národ má právo na svůj vlastní. Oporou tohoto světa je mezinárodní právo“, uzavřel Kiseljov. „Přeformátování globálního světového řádu, které nyní probíhá, prospívá nám a prospívá celému lidstvu. Pro země, v nichž vysílá Sputnik, nejsme žádnými opozičními masmédii, udržujeme dobré vztahy se všemi“.

Koncepce vysílání Sputniku

Vysílání Sputniku se orientuje zcela na zahraniční obecenstvo. „Jestliže dříve vysílaly všechny rozhlasové stanice v cizích jazycích z Moskvy, pak nyní bude větší část našich rozhlasových pořadů a webových stránek dělat na místech“, říká Kiseljov.

„Je nám jasné, že vysílat v různých jazycích z Moskvy a pokoušet se získat tím obecenstvo v jiných zemích – to není moc účinné“, komentuje zahájení vysílání Sputniku šéfredaktorka MIA Rossia segodnia Margarita Simonjanová. „Lidé, kteří pracují v Moskvě, nemohou vědět místní reality stejně dobře, jako lidé na místech, nemohou zvát do studia místní newsmakery a experty“.

Multimediální zdroje

Sputnik je dodavatelem alternativního zpravodajského kontentu a vysílatel v jedné osobě. V každé jednotlivé zemi je Sputnik multimediálním centrem, v němž bude rozhlasová stanice pro místní obecenstvo, webové stránky, zpravodajská agentura, která produkuje exkluzivní kontent, a tiskové středisko.

„V multimediálním centru se budou současně realizovat různé projekty. Může to být informační a humoristická show, analytická show, přímý přenos interview se světovými experty, a někdy i hlasování na webových stránkách. Důležité je, aby byl veškerý jedinečný kontent přístupný místnímu obecenstvu v různých formách“, říká Margarita Simonjanová.

Rozhlasové vysílání se plánuje je v moderních formátech: FM, v digitálních formátech DAB/DAB+ (Digital Radio Broadcasting), HD-Radio, a také v mobilních telefonech a internetu. V průběhu jednoho roku se má objem vysílání značně zvýšit, a ve střednědobé perspektivě se má stát nepřetržitým. „Mnohé země přišly s návrhy retranslace pořadu Sputniku místními FM-vysílači. Samy projevily zájem o nový kontent na svém mediálním trhu, a z vlastní iniciativy budou dávat naše pořady do svého vysílání. Počítáme s tím, že s příchodem nové značky a s růstem kvality pořadů se bude regionální síť Sputnik v různých zemích také rozšiřovat“, řekla šéfredaktorka. Internetové vysílání se aktivně rozvíjí. Myšlenka spočívá v tom, aby se v zemích, kde vysílá Sputnik, nepřetržitě obnovovaly webové stránky, a ta nejdůležitější informace se zveřejňovala v sociálních sítích a získávala si nové obecenstvo.

Pod značkou Sputnik se už vysílá celodenní zpravodajství v angličtině, španělštině a arabštině. Koncem r. 2014 začne zpravodajství v čínštině. Toto zpravodajství se rozšiřuje na předplatné, a je orientováno na profesionální masmédia, podnikatelské a expertní společenství, a na státní úřady. Pro zajištění nepřetržitého zpravodajství pracují regionální redakce ve Washingtonu, Káhiře, Pekingu a Montevideo v režimu 24/7.

Fotografická služba Sputniku sjednocuje síť fotoreportérů po celém světě. Fotografický kontent se bude ukládat do jednotné databáze pro operativní výměnu fotografické informace mezi regionálními centry.

Obecenstvo Sputniku

„Obecenstvo Sputniku tvoří miliardy lidí po celém světě, které, jak si myslím, dráždí vtíravá propaganda, která zaplavuje nyní rozhlas, noviny a televizi v mnoha zemích světa a způsobuje nesváry, ignoruje mezinárodní právo a zdravý rozum, a zkresluje reálná fakta. Lidé si hledají alternativní názor, a ten jim právě nabízíme, kdy rozšiřujeme vysílání Sputniku po celém světě. Poptávka po něm je“, říká Dmitrij Kiseljov.

Jazyky vysílání

Sputnik produkuje svůj multimediální kontent a vysílá v ruštině, abcházštině, ázerbájdžánštině, angličtině, arabštině, arménštině, gruzínštině, darijštině, španělštině, kazaštině, krymskotatarštině, kirgizštině, čínštině, kurdštině, lotyštině, moldávštině, němčině, tádžičtině, polštině, portugalštině, paštštině, srbštině, turečtině, uzbečtině, ukrajinštině, finštině, francouzštině, hindštině, estonštině a japonštině.

Kdo vysílá pro Sputnik

Personál každého multimediálního centra Sputniku – v Londýně, Washingtonu. Dillí, Káhiře, Montevideo, Pekingu, Berlíně, Rio de Janeiro, Istanbulu, Paříži, Buenos Aires, Bělehradu, Helsinkách, Minsku, Kyjevě, Taškentu, Astaně, Biškeku, Dušanbe, Suchumi, Cchinvalu, Tbilisi, Jerevanu, Baku a Kišiněvu – tvoří 30 až 100 lidí, jeho oporou jsou místní profesionálové.

Sputnik jako norma kvality

Sputnik je novou normou kvality masmédií pro země, v nichž vysílá. „Je to moderní a velmi aktuální hromadný sdělovací prostředek, který se liší od jiných masmédií především volbou témat, názorem a chápáním světa“, říká Margarita Simonjanová.

zdroj: http://czech.ruvr.ru

 

Zdroj: tisková zpráva AVČR

 

Copyright © 2010-2018 grafen.cz - všechna práva vyhrazena

Přihlásit nebo Registrovat

PŘIHLÁSIT SE

Registrovat

Registrace uzivatele
nebo Zrušit