grafen.cz technický portál grafen.cz - to jsou nejen nové technologie

A+ A A-

Soud dal za pravdu Applu: Samsung patenty zneužil a zaplatí odškodné

zdroj: www.freedigitalphotos.net

Jeden z nejvýznamnějších patentových sporů v historii USA má svůj verdikt, který říká, že jihokorejská společnost Samsung zneužila minimálně tří patentů amerického Applu. Musí mu tak zaplatit odškodné ve výši 1,05 miliardy dolarů. Rozhodnutí dnes vyřkl soud v kalifornském San José.

Podle verdiktu soudu zneužila společnost Samsung Electronics hned tří patentů amerického Applu. 

Jádrem sporu byla například charakteristická funkce upozornění čtenáře na konec textu. Stránka, která dosáhla konce, se odrazí, a tak čtenář ví, že text již dále nepokračuje. 

Dalšími zneužitými patenty jsou podle soudu funkce zoom a navigace, dále pak rolování textu po displeji. 

Krom toho devítičlenná porota uznala, že Samsung využil bez licence vzhled a tvar výrobku iPhone a jeho uživatelské rozhraní. 

Jihokorejská společnost se bránila tím, že její vývojáři pracovali na stejných ovládacích prvcích telefonů a na stejném konceptu chytrého telefonu s jedním spínačem a dotykovou obrazovku dávno předtím, než iPhone přišel na trh. 

S touto obhajobou firma Samsung ve většině bodů neuspěla. Přesvědčila ale porotu, že veřejně dostupný koncept tabletového počítače včetně jeho tvarů a způsobu ovládání existoval už v první polovině 90. let. 

Proto také společnost Apple neuspěla se stížností, že Samsung pouze okopíroval koncept celého iPadu. Akcie Appleu posílily.

Firma Apple je s rozsudkem spokojená, přestože původně chtěla náhradu škody 2,5 miliardy dolarů. Po verditku v prohlášení uvedla, že spravedlnosti bylo učiněno zadost. Verdikt kalifornského soudu navíc způsobil posílení jejích akcií na burze asi o 2 procenta. 

Dá se očekávat, že Samsung se proti rozhodnutí soudu odvolá. 

celý článek na www.rozhlas.cz

 

Houseboats.cz - návrh, výroba a prodej Hausbótů

  

hausbot

 

Více na www.houseboats.cz

 

Copyright © 2010-2020 grafen.cz - všechna práva vyhrazena

Přihlásit nebo Registrovat

PŘIHLÁSIT SE

Registrovat

Registrace uzivatele
nebo Zrušit