grafen.cz technický portál grafen.cz - to jsou nejen nové technologie

A+ A A-

Středoevropským firmám vzrostly zisky o 30 procent.

zdroj: www.freedigitalphotos.net zdroj: www.freedigitalphotos.net

V první dvacítce největších středoevropských firem není jediný podnik, jemuž by loni tržby proti předchozímu roku spadly. Většině stoupal kromě výnosů i zisk. V žebříčku 500 největších firem regionu je jich 84 z Česka, víc má už jen Polsko.

Krize a hospodářský propad? Na loňských výsledcích 500 největších firem střední a východní Evropy se nic takového neukazuje. Naopak. Souhrnný obrat 500 regionálních lídrů stoupl během loňska z 612 na 707 miliard eur, tedy o 16 procent. Zisky vzrostly dokonce o 30 procent.

Vyplývá to z nejnovějšího žebříčku 500 největších společností střední a východní Evropy, který každoročně připravuje společnost Deloitte. V čele žebříčku regionálních lídrů stojí PKN Orlen, v první desítce je z českých firem Škoda Auto a ČEZ.

ČEZ je zároveň z celého regionu firmou nejlépe oceněnou na burze, Češi mají také druhou a třetí největší banku (ČSOB a Českou spořitelnu), stejně jako dvojku a trojku v pojišťovnictví (Českou pojišťovnu a Kooperativu).

V první dvacítce největších středoevropských firem není jediný podnik, jemuž by loni tržby proti předchozímu roku spadly. Většině stoupal kromě výnosů i zisk: jen dvě firmy figurující v první dvacítce – slovenský Slovnaft a litevská dcera polského petrochemického gigantu Orlen (v obou případech jde o rafinerie) – prodělaly.

Dokonce i za první čtvrtletí letošního roku – což je poslední časový úsek, který Deloitte sledoval – se mezi dvacítkou největších nenajde jediný podnik, který by vykazoval pokles. Pokud byla jejich data v době zpracování žebříčku známa (neplatí to pro všechny), pak ukazují růst.

Na druhou stranu rostou letos firmy pomaleji – proti loňsku zhruba polovičním tempem. „Dosavadní výsledky za rok 2012 bohužel nevypovídají o tom, že by zlepšování mělo pokračovat,“ uvedl Bronislav Pánek z vedení Deloittu.

Obava z vývoje eura

Podle vedoucího partnera Deloittu Josefa Kotrby nepatří Česko v regionu k zemím, které jsou krizí nejvíce ohroženy: největšímu riziku podle něj čelí Bulharsko či Rumunsko. Nejodolnější je Polsko, Češi jsou co do rizika „spíš v lepším průměru“. Velkým problémem pro Česko by ale bylo zhroucení eura.

celý článek na: www.inovacnipodnikani.cz

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Letak Batak 02

Ekonomicke aktuality

  • Zdravotnické odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Nelíbí se jim, že vláda nepočítá s plošným růstem platů ve zdravotnictví o deset procent. Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková je přesvědčena, že by stále měl platit slib o tříletém navyšování, který jí dal tehdejší ministr financí a nynější premiér Andrej Babiš (ANO) v roce 2016. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) však poukazuje, že i tak půjde do zdravotnictví nebývalé množství peněz. Dagmar Žitníková a Adam Vojtěch byli hosty Událostí, komentářů.

  • Během návštěvy Irska koncem srpna sveze papeže Františka auto Škoda Rapid. Tento model si vybrala přímo hlava katolické církve. Vůbec poprvé tak papež využije na oficiální akci vůz české značky. Pro speciální auta využívaná papežem se vžilo označení papamobil, první auta už měl ale papež ve 20. letech minulého století.

  • Cestovní kancelář RS Tour vyhlásila úpadek, na dovolenou do Bulharska a Řecka tak neodletělo 200 zákazníků. Všichni klienti, kteří byli v zahraničí, se již vrátili. Informovala o tom v pátek Slavia pojišťovna, u níž je RS Tour pojištěna. Letos jde už o třetí cestovní kancelář, která oznámila úpadek.

  • Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyhlásil v pátek stávkovou pohotovost. Chce, aby vláda dodržela slib o plošném desetiprocentním růstu platů v oboru od příštího roku. Dalším krokem bude výzva zaměstnancům v nemocnicích, aby začali dodržovat počet hodin přesčasů daný zákoníkem práce. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na mimořádném brífinku sdělil, že s krokem odborů zásadně nesouhlasí. Proti stávkové pohotovosti jsou i soukromí lékaři a gynekologové. Vyzvaly vládu, aby tlaku nepodlehla.

  • Zájem o státní půjčky na bydlení pro mladé po prvotním náporu ve čtvrtek ochabl. Státní fond rozvoje bydlení zaregistroval druhý den od spuštění 45 žádostí. I tak ale od středy eviduje přes tři stovky formulářů, celkem se žadatelé přihlásili už o 343 milionů. To už je však víc než polovina sumy vyčleněné na tento program pro letošní rok. Proto možná dojde k navýšení částky. 

Copyright © 2010-2018 grafen.cz - všechna práva vyhrazena

Přihlásit nebo Registrovat

PŘIHLÁSIT SE

Registrovat

Registrace uzivatele
nebo Zrušit