Nositel Nobelovy ceny Kurt Wüthrich bude přednášet na Masarykově univerzitě
Přednášku laureáta Nobelovy ceny za chemii z roku 2002 švýcarského vědce Kurta Wüthricha bude ve čtvrtek 19. března v 15.00 hostit Masarykovy univerzita (MU) v Mendelově muzeu. Přednáška je součástí již třináctiletého cyklu Mendel Lectures, které pořádá Biologický ústav Lékařské fakulty MU ve spolupráci s Mendelovým muzeum a Fakultní nemocnicí u Svaté Anny. Tématem přednášky bude rozmanitý svět proteinů.
Foto podléhá licenci CC BY-SA 3.0
Proteiny (česky bílkoviny) jsou hlavními součástmi živých buněk ve všech organismech. Jejich funkce závisí na prostorovém uspořádání jednotlivých atomů, které je vytváří. Existuje pouze několik metod, které poskytují dostatek informací potřebných pro počítačovou rekonstrukci prostorové struktury proteinů.
Kurt Wüthrich se zabývá oblastí strukturní biologie a strukturální genomiky a zasloužil se zcela zásadním způsobem o rozvoj metod nukleární magnetické rezonance (NMR), která jako jediná metoda dovoluje kromě prostorové struktury mapovat i časovou proměnnost neboli dynamiku proteinů. „Právě za rozvoj nukleární magnetické rezonance, spektroskopické metody pro stanovení trojrozměrné struktury biologických makromolekul v roztoku získal Kurt Wüthrich Nobelovu cenu,“ uvedl Lumír Krejčí, organizátor Mendel Lectures z Biologického ústavu. Cenu dostal společně s Johnem Fennem ze Spojených států a Koichi Tanakou z Japonska.
NMR spektroskopie umožnila vědcům rychleji a podrobněji analyzovat proteiny, a vedla tak k lepšímu pochopení procesů života. „Díky magnetické rezonanci můžeme sledovat obrazy molekul bílkovin v roztoku, a lépe tak pochopit jejich funkci v buňce. Technologie se dá využít například při vývoji léčiv, časné diagnostice rakoviny nebo třeba při kontrole potravin,“ doplnil Krejčí.
Profesor Kurt Wüthrich se narodil ve Švýcarsku a kromě fyziky, chemie a matematiky získal titul v oblasti sportu, který také spolu s fyzikou jeden čas učil. V současnosti působí ve výzkumném institutu Scripps Research Institute v Kalifornii a také na univerzitě ETH v Curychu.
Mendel Lectures, tedy cykly přednášek světově uznávaných vědců, se v Brně konají od roku 2004. Od letošního roku jsou rovněž součástí Life Science seminářů MU. V refektáři Augustiniánského kláštera za tu dobu vystoupilo přes šest desítek odborníků. „Letos je program opravdu mimořádný, 21. května totiž přivítáme dalšího laureáta Nobelovy ceny, biologa Julese A. Hoffmanna. Získal ji v roce 2011 za objev týkající se aktivace vrozené imunity,“ uvedl Krejčí.
zdroj: tisková zpráva Masarykovy univerzity
Houseboats.cz - návrh, výroba a prodej Hausbótů
Aktuality MŠMT ČR
-
Rada pro odborné vzdělávání
-
Výzva Podpora přípravy sportovních talentů ve školách s oborem vzdělání Gymnázium se sportovní přípravou pro rok 2025
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlašuje Výzvu pro podávání žádostí o poskytnutí neinvestiční dotace: Podpora přípravy sportovních talentů ve školách s oborem vzdělání Gymnázium se sportovní přípravou pro rok 2025.
-
Výzva Podpora přípravy sportovních talentů ve školách s oborem vzdělání Gymnázium se sportovní přípravou pro rok 2025
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlašuje Výzvu pro podávání žádostí o poskytnutí neinvestiční dotace: Podpora přípravy sportovních talentů ve školách s oborem vzdělání Gymnázium se sportovní přípravou pro rok 2025.
-
Výzva Na učitelích záleží – rok 2025
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlašuje Výzvu pro podávání žádostí o poskytnutí neinvestiční dotace: Na učitelích záleží – rok 2025.
-
Výzva Na učitelích záleží – rok 2025
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlašuje Výzvu pro podávání žádostí o poskytnutí neinvestiční dotace: Na učitelích záleží – rok 2025.
-
Vzdělávací program Základy pedagogiky a psychologie pro nekvalifikované pedagogické pracovníky vyučující v českých školách v zahraničí
Národní pedagogický institut ČR připravil ve školním roce 2024/2025 vzdělávací program Základy pedagogiky a psychologie pro nekvalifikované pedagogické pracovníky vyučující v českých školách v zahraničí.
-
Pozvánka na webinář ECML - nástroje z projektu ICT-REV
-
Statistická data o ICT ve školách v podobě otevřených dat
V souvislosti s plněním opatření 5.3.1 Strategie digitálního vzdělávání jsou útvary zodpovědné za zjišťování dat a informací povinny zajišťovat zveřejňování dat o využívání digitálních technologií pro učení a kvalitu rozvoje digitální gramotnosti a informatického myšlení žáků, a to v otevřených formátech k volnému využití a k dalším analýzám. Z tohoto pohledu publikuje ministerstvo údaje z výkazu R13-01 o ředitelství školy, které se dotýkají vybavení školy počítači (oddíl XV.) a ostatními ICT (oddíl XVI.).
-
ECML ve spolupráci s Evropskou komisí nabízí možnost účasti na think-tanku
-
Pro veřejnost
-
Výzva na podporu účasti dětí na předškolním vzdělávání v roce 2025
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlašuje Výzvu na podporu účasti dětí na předškolním vzdělávání v roce 2025. Výzva je zaměřena na podporu účasti na předškolním vzdělávání dětí se sociálním znevýhodněním a dětí, jejichž rodina se nachází v dlouhodobé nepřiznivé finanční situaci nebo se v nepříznivé finanční situaci ocitla dočasně.
-
Výzva na podporu školního stravování žáků základních škol v roce 2025
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlašuje Výzvu na podporu školního stravování žáků základních škol v roce 2025. Výzva je zaměřena na podporu školního stravování žáků a žákyň základních škol, jejichž rodina se ocitla v nepřiznivé finanční situaci, s cílem umožnit zlepšení podmínek pro řádný průběh školní docházky těchto žáků a žákyň. Výčet oprávněných žadatelů a další důležité informace naleznete přímo ve Výzvě, která je včetně příloh připojena níže.
-
VÝZVA MŠMT - FINANČNÍ ZABEZPEČENÍ ČINNOSTI CÍRKEVNÍCH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ V ROCE 2025
Výzva Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy k podání žádostí o poskytnutí dotace ze státního rozpočtu na činnost škol a školských zařízení zřizovaných registrovanými církvemi nebo náboženskými společnostmi, kterým bylo přiznáno oprávnění k výkonu zvláštního práva zřizovat církevní školy, pro kalendářní rok 2025 - VCŠ 2025/1
-
Směrem k harmonizovanému přístupu k mikrocertifikátům v České republice
Cílem dvouletého projektu (září 2024 – srpen 2026) s názvem „Směrem k harmonizovanému přístupu k mikrocertifikátům v České republice“ je vytvořit jednotnou národní strategii pro mikrocertifikáty napříč sektory vzdělávání a odborné přípravy. Tento projekt je spoluprací mezi OECD, Evropskou komisí a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky s cílem podpořit flexibilní, otevřený a na trh práce reagující vzdělávací ekosystém v ČR.
-
Mikrocertifikáty