Nositel Nobelovy ceny Kurt Wüthrich bude přednášet na Masarykově univerzitě
Přednášku laureáta Nobelovy ceny za chemii z roku 2002 švýcarského vědce Kurta Wüthricha bude ve čtvrtek 19. března v 15.00 hostit Masarykovy univerzita (MU) v Mendelově muzeu. Přednáška je součástí již třináctiletého cyklu Mendel Lectures, které pořádá Biologický ústav Lékařské fakulty MU ve spolupráci s Mendelovým muzeum a Fakultní nemocnicí u Svaté Anny. Tématem přednášky bude rozmanitý svět proteinů.
Foto podléhá licenci CC BY-SA 3.0
Proteiny (česky bílkoviny) jsou hlavními součástmi živých buněk ve všech organismech. Jejich funkce závisí na prostorovém uspořádání jednotlivých atomů, které je vytváří. Existuje pouze několik metod, které poskytují dostatek informací potřebných pro počítačovou rekonstrukci prostorové struktury proteinů.
Kurt Wüthrich se zabývá oblastí strukturní biologie a strukturální genomiky a zasloužil se zcela zásadním způsobem o rozvoj metod nukleární magnetické rezonance (NMR), která jako jediná metoda dovoluje kromě prostorové struktury mapovat i časovou proměnnost neboli dynamiku proteinů. „Právě za rozvoj nukleární magnetické rezonance, spektroskopické metody pro stanovení trojrozměrné struktury biologických makromolekul v roztoku získal Kurt Wüthrich Nobelovu cenu,“ uvedl Lumír Krejčí, organizátor Mendel Lectures z Biologického ústavu. Cenu dostal společně s Johnem Fennem ze Spojených států a Koichi Tanakou z Japonska.
NMR spektroskopie umožnila vědcům rychleji a podrobněji analyzovat proteiny, a vedla tak k lepšímu pochopení procesů života. „Díky magnetické rezonanci můžeme sledovat obrazy molekul bílkovin v roztoku, a lépe tak pochopit jejich funkci v buňce. Technologie se dá využít například při vývoji léčiv, časné diagnostice rakoviny nebo třeba při kontrole potravin,“ doplnil Krejčí.
Profesor Kurt Wüthrich se narodil ve Švýcarsku a kromě fyziky, chemie a matematiky získal titul v oblasti sportu, který také spolu s fyzikou jeden čas učil. V současnosti působí ve výzkumném institutu Scripps Research Institute v Kalifornii a také na univerzitě ETH v Curychu.
Mendel Lectures, tedy cykly přednášek světově uznávaných vědců, se v Brně konají od roku 2004. Od letošního roku jsou rovněž součástí Life Science seminářů MU. V refektáři Augustiniánského kláštera za tu dobu vystoupilo přes šest desítek odborníků. „Letos je program opravdu mimořádný, 21. května totiž přivítáme dalšího laureáta Nobelovy ceny, biologa Julese A. Hoffmanna. Získal ji v roce 2011 za objev týkající se aktivace vrozené imunity,“ uvedl Krejčí.
zdroj: tisková zpráva Masarykovy univerzity
Houseboats.cz - návrh, výroba a prodej Hausbótů
Aktuality MŠMT ČR
-
PODNĚT K PODÁNÍ ŽÁDOSTÍ O POSKYTNUTÍ PŘÍSPĚVKU V RÁMCI FONDU VZDĚLÁVACÍ POLITIKY NA PODPORU STUDIJNÍCH PROGRAMŮ SPECIFICKY ZAMĚŘENÝCH NA PŘÍPRAVU UČITELŮ S NEDOSTATKOVÝMI APROBACEMI PRO ROK 2025
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlašuje Podnět k podání žádostí o poskytnutí příspěvku v rámci Fondu vzdělávací politiky na podporu studijních programů specificky zaměřených na přípravu učitelů s nedostatkovými aprobacemi. Podnět byl zveřejněn 5. června 2025.
-
DODATEK Č. 1 K VÝZVĚ K PODÁNÍ ŽÁDOSTI O POSKYTNUTÍ DOTACE SOUKROMÝM VYSOKÝM ŠKOLÁM NA STIPENDIA V ROCE 2025
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy tímto zveřejňuje dodatek č. 1 k Výzvě k podání žádosti o poskytnutí dotace ze státního rozpočtu soukromým vysokým školám na stipendia v roce 2025, zveřejněné dne 31. 3. 2025. Předmětem dodatku je doplnění dalších povinných náležitostí žádosti o poskytnutí dotace ze státního rozpočtu ve smyslu novelizovaného zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech. Dodatek byl zveřejněn dne 4. 6. 2025
-
Dětské domovy
-
Stanovení dalších finančních prostředků pro školy zřizované krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí na rok 2025 na financování nepedagogických zaměstnanců a ostatních neinvestičních výdajů
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy stanovilo další finanční prostředky pro mateřské školy, základní školy, střední školy, konzervatoře, vyšší odborné školy a základní umělecké školy zřizované krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí na rok 2025 na financování nepedagogických zaměstnanců a ostatních neinvestičních výdajů, č.j. MSMT-12238/2025-2
-
Střediska výchovné péče
-
Čtvrtletník nejen pro zařízení pro výkon ústavní výchovy
-
Metodické pokyny a materiály
-
Pozvánka na webinář ECML: Zdroje pro hodnocení kompetencí žáků-migrantů v jejich domovském jazyce
Take part in a webinar on “Resources for assessing the home language competences of migrant pupils”
-
Organizační řád soutěží a soutěžních přehlídek žáků základních uměleckých škol
-
Pozvánka na webinář Rady Evropy/ECML: Romani Plurilingual Policy Experimentation (RPPE)
-
Povolení výuky některých předmětů v cizím jazyce
-
POSUDKY NEZÁVISLÉ ODBORNÉ KOMISE JARO 2025
Nezávislá odborná komise (NOK) je poradním orgánem MŠMT při vyřizování žádostí žadatelů o přezkoumání výsledků hodnocení maturitní zkoušky. V komisi jsou zastoupeni odborníci na vzdělávání, testologii, metodiku a didaktiku předmětů z akademické obce a odborníci z Národního pedagogického institutu ČR, kteří posuzují soulad obsahu didaktických testů s obsahem katalogů požadavků ke společné části maturitní zkoušky. Hlavním cílem činnosti NOK MZ je vystavení odborného posudku k validitě didaktických testů pro potřeby rozhodování ministerstva.
-
Ukončování vzdělávání maturitní zkouškou
MŠMT bude na tomto místě webu zveřejňovat aktuální informace týkající se maturitních zkoušek, a to jak společné části, tak i profilové části maturitní zkoušky konané na základě zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů a vyhlášky č. 177/2009 Sb., o bližších podmínkách ukončování vzdělávání ve středních školách maturitní zkouškou, ve znění pozdějších předpisů.
-
Rok 2025
-
VÝZVA č. 11 Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy k předložení žádostí o poskytnutí dotace v rámci programu 133 120 - Podprogram 133V 125 Podpora jmenovitých akcí reprodukce majetku organizací zřízených MŠMT
Věcným zaměřením výzvy je realizace akce předem definované z výčtu akcí uvedených v dokumentaci podprogramu 133V 125, které mají podstatný vliv na rovnoměrné pokrytí služeb a udržení chodu infrastruktury. Tyto akce jsou dle odborného posouzení věcných útvarů MŠMT z pozice zřizovatele jmenovitě určeny a konkrétně definovány z hlediska jejich účelu.