grafen.cz technický portál grafen.cz - to jsou nejen nové technologie

A+ A A-

Do Česka přicházejí platby mobilem

zdroj: www.freedigitalphotos.net zdroj: www.freedigitalphotos.net

Do Česka přichází nová technologie NFC (near field communication), která placení mobilním telefonem na bezkontaktních terminálech umožní. Po pilotním projektu zpřístupňuje dnes O2 jako první mobilní operátor tuto službu i široké veřejnosti. Má to ale jeden háček. Novou technologii zdaleka ještě nepodporují všechny typy telefonů a všechny banky. V praxi tak pochodíte pouze s jedním typem telefonu a účtem u jediné banky – pravda jedné z nejrozšířenějších v Česku.

NFC je bezdrátová komunikační technologie s krátkým dosahem, která umožňuje přenos dat mezi dvěma přístroji na vzdálenost maximálně pěti centimetrů. V praxi to tedy bude vypadat tak, že přiložíte svůj mobilní telefon k terminálu podporujícímu bezkontaktní platby a zaplatíte. Drobné platby do 500 korun se obejdou bez zadání PIN kódu, u těch větších už bude systém PIN automaticky vyžadovat. Pokud ovšem některý z klientů bude mít zájem o větší bezpečnost, bude podle sdělení O2 možné nastavit PIN i pro nižší částky.

Zatím budou moci NFC technologii využívat pouze ti klienti O2, kteří mají telefon Samsung Galaxy S3 a jsou klienty Komerční banky. Experti ovšem věří, že se nová technologie brzy dostane i do dalších typů telefonů a dalších bank i operátorů. "Budoucnost patří bezkontaktnímu placení, tím nástrojem zpočátku bude platební karta, ale čím dál víc ji bude nahrazovat mobilní telefon," vidí v platbách mobilem budoucnost ředitel produktového marketingu Komerční banky Pavel Filip. Právě klienti Komerční banky získají jako první v Česku možnost vyzkoušet si placení mobilem prostřednictvím technologie NFC. "Očekáváme, že do roku 2020 polovina všech transakcí bude probíhat přes nějaký mobilní aparát," uvedl regionální manažer společnosti Visa pro Česko Miloslav Kozler.

Bezpečnost NFC

Odborníci se shodují v tom, že platit mobilním telefonem je v mnohém pohodlnější a bezpečnější než platit hotovými penězi. Právě hotovost má řadu omezení. Obnos, který chcete použít, si musíte předem nachystat. Když vám někdo ukradne peněženku, se sumou, kterou jste v ní měli, se už nikdy nesetkáte. Pokud vám zloděj ukradne mobil podporující placení mobilem, dost možná o žádné peníze nepřijdete, tedy aspoň zareagujete-li včas. "Je to stejné, jako když ztratíte platební kartu. Pokud ji včas zablokujete, tak samozřejmě o peníze nepřijdete," podotkl konzultant AT Kearney Jiří Donát.

celý článek na: http://www.ceskatelevize.cz

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

M-novinky

Copyright © 2010-2018 grafen.cz - všechna práva vyhrazena

Přihlásit nebo Registrovat

PŘIHLÁSIT SE

Registrovat

Registrace uzivatele
nebo Zrušit