grafen.cz technický portál grafen.cz - to jsou nejen nové technologie

A+ A A-

Významný objev se podařil mezinárodnímu týmu, jehož členy byli prof. Ing. Miroslav Strnad, CSc., DSc., a Mgr. Ondřej Novák, Ph.D., z Laboratoře růstových regulátorů při Centru regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (společné pracoviště Ústavu experimen- tální botaniky AV ČR a Univerzity Palackého v Olomouci). Vědci zjistili, že rostlinné hormony cytokininy hrají důležitou roli v infekčnosti bakterií tuberkulózy.

Číst dál...

Universita Northwestern provádí výzkum v nově vznikajícím oboru -nanocytologii, který může být velmi užitečný pro pacienty s rakovinou prostaty, při rozhodování o léčbě. Tato technologie bude schopna pomoci lékařům určit, zda nově vznikající nádor je zhoubný a ohrožuje život pacienta.

Dosud jediným nástrojem pro detekci karcinomu prostaty je tzv. test PSA (antigen prostaty). Tento test však vykazuje řadu nedostatků, protože není

schopen určit, zda se jedná o velmi agresivní formu rakovinového nádoru nebo se jedná o formu benigní.

Číst dál...

Vědci z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR hledají cesty, jak výsledky svého výzkumu převést do praxe. V tom jim nově pomáhají prostředky obdržené z programu GAMA Technologické agentury ČR. Dílčí projekty schválené v loňském roce jsou zaměřeny na práci s kmenovými buňkami, jejichž výzkumu se ústav dlouhodobě věnuje; další výzkumné záměry budou podpořeny i v letošním roce.

Číst dál...

Novinky - vše o zdraví

  • Každá lidská epocha má „svoji“ nemoc, říká uznávaná viroložka z hradecké fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany Vanda Boštíková. Žena, která se viry zabývá prakticky celou svoji profesní kariéru, míní, že za rozmachem pandemie stojí mimo jiné rostoucí globalizace a vakcínu proti Covid-19 predikuje do období roku 2021. V rozhovoru pro Deník také objasňuje, jak se choroba šíří a jakou roli v ní hrají netopýři.  

  • Pražská Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) na páteční tiskové konferenci informovala o stavu pacienta nakaženého koronavirem, kterému byl jako prvnímu v České republice podán experimentální lék remdesivir. Podle vedoucího lékaře intenzivní péče Martina Balíka byla léčebná kúra ukončena včera. Pacientovi se ulevilo, přesto stále zůstává připojený na umělou plicní ventilaci.

  • Možná i vy jste měli v plánu zhubnout a hledali jste nejméně bolestivou cestu, jak toho dosáhnout. Špatnou zprávou ale je, že žádné zázračné léky bezstarostné hubnutí nezařídí.  

  • Necítíte se dobře, ale bojíte se kvůli koronavirové pandemii navštívit lékařskou ordinaci? Podobné dilema momentálně řeší stovky lidí, především v seniorském věku. Řešení nabízí Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP MV ČR ), která pro 1,3 milionu svých klientů přináší možnost léčby na dálku, a to prostřednictvím Virtuální kliniky EUC. Díky tomu jim poskytne plnohodnotnou zdravotní péči vzdáleným, tzv. distančním, způsobem.

  • Rodiče by měli s dětmi o koronaviru a obavách z něj mluvit otevřeně. Při karanténě je třeba zaměřit se na světlé momenty a neztěžovat už tak náročnou situaci malichernostmi. Dopady karantény se začínají odrážet i v telefonátech na linku důvěry. ČTK to řekla psycholožka a ředitelka Dětského krizového centra Zora Dušková.

  • Viry mají  tu nepříjemnou vlastnost, že umí poměrně dlouho přežít i na různých neživých druzích povrchu, daleko od živých buněk, jež potřebují k reprodukci. Délka přežití závisí na typu povrchu a vlastnostech viru: nový typ koronaviru způsobující nemoc COVID-19 dokáže na některých površích přežít až devět dní. Na plastech vydrží 72 hodin, na kovech spíš méně.

Copyright © 2010-2018 grafen.cz - všechna práva vyhrazena

Přihlásit nebo Registrovat

PŘIHLÁSIT SE

Registrovat

Registrace uzivatele
nebo Zrušit