Kosmické souvislosti Planetária Ostrava získaly 2. místo v celonárodní prestižní soutěži SCIAP
Pracovníci Planetária Ostrava přivezli ocenění ze soutěže Science Approach (SCIAP), kterou uděluje Akademie věd České republiky. Cenu za 2. místo v kategorii Nový počin získali za projekt Kosmické souvislosti aneb astronomie pro školy. Ten zahrnoval produkci vlastních vzdělávacích pořadů, ke kterým si zaměstnanci planetária společně s partnerskými školami sami napsali scénáře, vytvořili pracovní listy, didaktické pomůcky a online testy.
„Projekt Kosmické souvislosti aneb astronomie pro školy, který realizujeme od dubna 2012 s 9 partnerskými školami, umožnil vytvořit čtyři atraktivní vzdělávací moduly obohacující výuku fyziky na školách. Důraz byl kladen na mezipředmětové vztahy fyziky s chemií a biologií," vysvětluje Tomáš Gráf, lektor Planetária Ostrava.
Každý vzdělávací modul projektu je tvořen audiovizuálním pořadem v planetáriu, programem praktické činnosti v areálu hvězdárny a planetária a tematickou výukou realizovanou s pomocí pořízené didaktické techniky přímo v domovské škole. Všechny vytvořené materiály jsou následně využitelné ve výuce i v dalších školách v Moravskoslezském kraji. „Pedagogové partnerských středních škol se do projektu zapojili jako spolutvůrci testů a výukových materiálů využitelných při práci s pořízenými didaktickými pomůckami a technikou," doplňuje spoluautorka oceněného projektu Ivana Češková. Na vizuální stránce projektu se podílelo ostravského QQ studio.
Slavnostní vyhlášení 4. ročníku soutěže SCIAP 2014 proběhlo ve středu 1. dubna 2015. Ceny za nejúspěšnější popularizační aktivity v oblasti vědy realizované v České republice byly uděleny celkem v šesti kategoriích. O cenách rozhoduje odborná porota složená ze zástupců médií, vzdělávacích i kulturních institucí. Cílem soutěžní přehlídky SCIAP je vyhodnocení nejúspěšnějších popularizačních aktivit vědy realizovaných na území ČR nebo v českém jazyce, dále pak popularizace vědy a prezentace Akademie věd České republiky. Vyhlašovatelem soutěže je Středisko společných činností Akademie věd České republiky, v. v. i. Soutěž je otevřena všem subjektům, které se vědou zabývají a vědu popularizují. Celkově bylo do soutěžního klání přihlášeno na 50 popularizačních projektů.
Planetárium Ostrava bylo otevřeno v 80. letech a po rekonstrukci v roce 2014 pro něj začala zcela nová éra. Rozsáhlá modernizace planetária za bezmála 150 miliónů korun umožnila nejen kompletní rekonstrukci budovy, ale hlavně modernizaci vybavení sálu planetária a vytvoření nového Experimentária. Planetárium Ostrava se tak stává soudobým centrem komunikace přírodních věd. Ale není ve své nové roli osamoceno. Jako zakládající člen České asociace science center spolupracuje s podobnými institucemi napříč naší republikou.
zdroj: tisková zpráva VŠB-TUO
Aktuality MŠMT ČR
-
Erasmus in Schools
Chcete, aby si žáci procvičili cizí jazyky, poznali jiné kultury a rozšířili si obzory? Lákalo by vás oživit výuku nevšedním způsobem? Zapojte se do projektu Erasmus in Schools!
-
Informace k vyplňování osvědčení vydávaného poskytovateli vzdělávání v zahraničí od školního roku 2019/2020
MŠMT vydává souhrn informací a doporučení k vyplňování osvědčení vydávaného poskytovateli vzdělávání v zahraničí s platností od školního roku 2019/2020.
-
Informace k vyplňování vysvědčení ve středních školách a v konzervatořích
MŠMT vydává aktualizovaný souhrn informací a doporučení k vyplňování vysvědčení ve středních školách a v konzervatořích s platností od školního roku 2019/2020. Materiál vznikl jako strukturovaný souhrn odpovědí na značné množství dotazů škol k problematice vyplňování vysvědčení. Informace bude periodicky doplňována o další doporučení tak, aby poskytovala školám komplexní informaci soustředěnou do jednoho materiálu.
-
Bologna Hub Online Training – videa pro VŠ
Boloňský tým Německé akademické výměnné služby (DAAD) ve spolupráci s profesorem Anthonym Vickersem z University of Essex vytvořil sérii užitečných videí, která mohou pracovníci vysokých škol využít při tvorbě studijních programů a předmětů a při uznávání studijních výsledků po návratu studentů z mobilitních programů.
-
Centralizované rozvojové projekty podpořené v roce 2019
Článek obsahuje seznam všech podpořených centralizovaných rozvojových projektů v roce 2019.
-
Formuláře vyúčtování dotací za rok 2019 na webu is-prevence spuštěny
Informace k vyúčtování 2019: Na webu is-prevence jsou aktuálně zveřejněny formulář a přílohy pro vyúčtování dotací za rok 2019. Nezapomeňte doložit i vypořádání se státním rozpočtem a v případě vratek i Avízo o platbě. Oba dokumenty tvoří přílohu vyúčtování a je nezbytné je k formuláři přiložit. Současně, stejně jako u žádostí, nezapomeňte stvrdit údaje ve vyúčtování doložením čestného prohlášení.
-
Doklady o vzdělání ze zahraničních škol v ČR
Článek podává základní informace o dokladech o vzdělání, které vydávají zahraniční školy na území ČR.
-
Adult Education Survey (AES) Šetření o vzdělávání dospělých
Šetření AES je realizováno v pětileté periodicitě a zabývá se sběrem údajů a dat o účasti a neúčasti dospělých osob ve věku 25 – 64 let na celoživotním učení. Šetření probíhá v členských státech Evropské unie.
-
Programme for the International Assessment of Adult Competencies (PIAAC)
PIIAC je mezinárodní výzkum dospělých osob ve věku 16 až 65 let, který je zaměřen na hodnocení úrovně základních dovedností potřebných pro úspěch v běžném životě a na pracovním trhu. Mezi tyto dovednosti patří čtenářská gramotnost, numerická gramotnost a dovednost řešit problémy v prostředí informačních technologií. Výzkum rovněž mapuje i využití těchto dovedností v každodenním osobním i pracovním životě.
-
Minimální hodinové dotace vybraných rekvalifikačních kurzů
MŠMT (odbor vzdělávání) upravuje problematiku minimálních hodinových dotací pro rekvalifikační kurzy. V připojený souborech naleznete názvy pracovních činností s minimálními hodinovými dotacemi jednotlivých kurzů. Názvy pracovních činností jsou závazné a hodinové dotace kurzů nepodkročitelné!
-
Realizace rekvalifikačních programů v návaznosti na revize profesních kvalifikací
V tomto článku se dozvíte podrobnosti týkající se realizace rekvalifikačních programů v návaznosti na revize profesních kvalifikací.
-
Rekvalifikační kurzy provázané s vyhláškou č. 50/1978 Sb., o odborné způsobilosti v elektrotechnice, ve znění pozdějších předpisů
-
Novinky v oblasti ECDL - platné od 1.2.2014
Dokument ke stažení
-
Novinky v oblasti ECDL - platné od 16. 3. 2017
Dokument ke stažení
-
Realizace rekvalifikačních programů v návaznosti na revize profesních kvalifikací