Česká republika nabírá v nanotechnologiích na rychlosti
Napsal Super User
Česko se prezentovalo německým partnerům jako země, kterou je třeba brát v oblasti budoucích technologií vážně. Od 4. do 6. května se poprvé v Praze setkali zástupci nanotechnologických klastrů a podnikatelů z obou zemí, aby diskutovali o možné spolupráci při vstupu na trh a dalším vývoji technologií. „1. česko-německý workshop pro podnikání v nanotechnologiích“ organizovaly Germany Trade & Invest a CzechInvest a byl podporován kooperační platformou NANORA financovanou EU, oborovým svazem „Nano in Germany“, sdružením Fraunhofer Allianz Nanotechnologie a Česko-německou obchodní a průmyslovou komorou (ČNOPK).
„Tradiční průmyslové sektory jako strojírenství nebo automobilový průmysl nabízejí v obou zemích možnosti technologického pokroku, například u funkčních povrchových nátěrů, filtrů, senzorů nebo technologie ukládání energie v nanodimenzi,“ vysvětluje Dr. Rainer Müller, sektorový specialista na nanotechnologie v Germany Trade & Invest. „Česká republika tak velmi dobře zvládla přechod od tradičního textilního průmyslu k funkčním textiliím z nanovláken.“
První žárovka z grafenu v prodeji již letos
Napsal Super User
Žárovka z grafenu je první komerční produkt ze zázračného materiálu grafenu, který bude v prodeji již v průběhu tohoto roku.
Odborníci předpovídají, že grafenová žárovka sníží spotřebu energie o 10% a vydrží svítit několik let a to všechno díky vynikající elektrické vodivosti, kterou se vyznačuje tento materiál. Náklady na výrobu grafénových žárovek budou pravděpodobné o něco menší, než na výrobu LED žárovky.
Na vývoji žárovek pracujících s využitím grafenu spolupracovala společnost vyrábějící osvětlení s University of Manchester.
Zobrazeno: 4492
Poláci zdokonalují výrobu grafenu
Napsal Super User
Tým vědců z Varšavského institutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) vyvinul technologii na výrobu grafenu v průmyslovém měřítku. V současné době se tato metoda již používá komerčně. Je to jedna z největších nadějí polské vědy a podnikání, která může přinést obrovské zisky. Až dosud grafenu byla získána pouze v malých množstvích, vzhledem k vysokým nákladům a komplikované povaze výrobního procesu.
No a to se může změnit díky Polákům. Výzkumný tým pod vedením Dr. Włodzimierza Strupińskiego, vyvinul mnohem levnější a rychlejší způsob výroby velkých listů grafenu.
Zobrazeno: 2766
Další články...
- VŠCHT Praha získala unikátní přístroj. Pomůže v medicíně i energetice
- Advanced Materials-JTJ, s.r.o. a Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AVČR vstupují do další fáze projektu "Rozšíření Centra pro inovace"
- Unikátní nanotechnologie pro čistější Ústí nad Labem
- Potenciál nanotechnologií představila konference ČESKO JE NANO