grafen.cz technický portál grafen.cz - to jsou nejen nové technologie

A+ A A-

Objevena nová metoda pro vytvoření kompozitní grafenové folie

V čínské akademii věd vyvinuli novou jednoduchou metodu levné výroby grafenových kompozitů ve velkém množství. Autoři se domnívají, že jejich metoda nalezne využití především při průmyslové výrobě elektrochemických biosenzorů.

grafen film

O grafenu již slyšel téměř každý, jedná se o téměř zázračný materiál s širokým polem potencionálního uplatnění. Avšak jeho plnému komerčnímu využití doposud brání absence levného a  snadného způsobu výroby. Nyní přišli čínští vědci s metodou výroby grafenových folií za pomoci obyčejné (domácí) tiskárny. Jejich způsob spočívá ve střídavém nanášení vrstev grafenu a vrstev polyoxometálátu (v tomto případě H3PW12O40), který je často používán jako funkční materiál, protože jeho struktura je schopna ochránit grafen proti částečné redukci, nebo oxidaci. Výsledná kompozitní folie byla vyrobena nanesením vrstev inkoustu na podklad oxidů india a cínu.

Hlavním problémem, se kterým se autoři této technologie potýkali bylo zacpávání tiskových hlav. Nyní se podívejme blíže na detaily této metody. Na vrstvu oxidu grafenu je nanesena (vytisknuta) PTA vrstva, na ni opět vrstva oxidu grafen atd.. viz. obrázek. Takto vzniklá folie je následně ozážena ultrafialovým zářením, při němž vzniká redukovaný oxid grafenu, což je možné díky fotoobnovitelným schopnostem polyoxometálátu.

Mimochodem, ukázalo se, že kompozitní folie grafenu / PTA mají vysokou elektrokatalytickou schopnost směrem k oxidaci dopaminu, důležitého neurotransmiteru, který se používá ke stanovení koncentrace v diagnostice Parkinsonovy choroby.

 -tom-

 

Novinky - věda a technika

  • Co má společného mops nebo čivava s vlkem? Na první pohled asi skoro vůbec nic. Přesto je spojuje stejná historie. Psi všech plemen se vyvinuli z vlka. Nejnovější genetické výzkumy odhalují zajímavé detaily.

  • Jules Verne v mnoha svých románech předběhl dobu a předpověděl nejrůznější vědecké novinky. Jak ovšem prokázal knihou Ocelové město, skvělou intuici měl i v oblasti politiky a mezinárodních vztahů. Příběh německého profesora budujícího válečnou mašinérii tak až nepříjemně přesně odpovídá tomu, co se mělo v následujících desetiletích v Evropě odehrát.

  • Už za pár dní nás čeká unikátní podívaná na noční obloze. Tedy pokud bude jasno. V pátek 27. července by mělo nastat nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století. Nedaleko od zatmělého Měsíce navíc vynikne neobvykle jasný Mars.

  • Výraz tváře se často označuje jako okno do duše. Nakolik četba výrazu pomáhá v psychiatrické diagnostice? Jak se výraz v mozku zpracovává?

  • Vladimír Kolařík spolu se svými spolupracovníky uvedl do života nejmenší prozařovací elektronový mikroskop na světě. Téměř 50 let byl v úzkém kontaktu s profesorem Arminem Delongem, vůdčí osobností brněnského Ústavu přístrojové techniky Akademie věd. Založil firmu, která nese jeho jméno. Kromě toho je taky členem hnutí Rotary. Více se dozvíte v dokumentu Neviditelný svět Vladimíra Kolaříka.

  • Afrika byla v 19. století v kurzu. Na její mapě stále zůstávalo mnoho neznámých míst. Černý kontinent sliboval zdánlivě nekonečnou zásobárnu nerostných surovin i lidských zdrojů. Není divu, že si ji jako dějiště pro jeden ze svých nejúspěšnějších románů vybral Jules Verne. Své hrdiny ji nechal prozkoumat bezpečně seshora, z balónu. Byl by ale vůbec přelet Afriky balónem možný? Co na zápletku říká současná fyzika?

  • Vymře jednou lidstvo? Zatím nevíme. Jisté je, že po každé epizodě velkého vymírání živočichů se otevírá prostor pro nové druhy, které se daným podmínkám lépe přizpůsobí. Až vymření dinosaurů, vládců druhohor, tak pomohlo savcům vyjít na denní světlo. Do té doby se především ukrývali v temných zákoutích, napovídají tomu vědecké studie.

  • Kdesi v zaostalé Transylvánii, zemi upírů a vyvrhelů, se nachází tajemný hrad s neznámým nájemcem. Zhmotňuje se v něm oživlý obraz krásné operní divy, bouří se vášnivá mužská srdce a dějí se podivuhodné věci. Do červené knihovny má ale Vernův Tajemný hrad v Karpatech na míle daleko. Děj je perfektně promyšlený a i z pohledu současných vědců – fyziků, geologů, muzikologů – se dají všechny zápletky logicky vysvětlit.

Copyright © 2010-2018 grafen.cz - všechna práva vyhrazena

Přihlásit nebo Registrovat

PŘIHLÁSIT SE

Registrovat

Registrace uzivatele
nebo Zrušit