grafen.cz technický portál grafen.cz - to jsou nejen nové technologie

A+ A A-

Průhledné paměti – První krok k televizoru v okně!

Vědci z University Rice vyrobili funkční prototyp transparentní , trojrozměrné, pružné  paměti. Využili k tomu kombinaci křemíku a dnes velmi populárního grafenu a svého dřívějšího objevu spínacích vlastností oxidu křemičitého.

Memory-1-webNapětí prochází přes tenkou vrstvu oxidu křemičitého s grafenovými terminály. Přivedením nižšího napětí může být kanál přerušen a opakovaně opět vytvořen. Toto lze opakovat přes pět tisíc cyklů (za pomoci speciálních algoritmů lze tyto procesy řídit tak, aby byla zaručena dostatečne dlouhá životnost těchto pamětí). Kanál může být čten jako jednička nebo nula, což je základní jednotka počítačové paměti. Data zůstanou uložena v paměti i při odpojení zdroje napětí. 

Uvedená technologie zřejmě umožní prodloužení platnosti tzv. Mooreova zákona o počtu tranzistorů, které mohou být umístěny na integrovaný obvod (počet tranzistorů se při zachování stejné ceny zhruba každých 18 měsíců zdvojnásobí). Prototyp paměti využívá na uložení jednoho bitu dva terminály), což umožňuje poměrně jednoduchou konstrukci i na výrobu. Ve vývoji jsou ale i víceúrovňové trojrozměrné varianty . Mimo uvedené vlastnosti vykazuje tento materiál odolnost vůči vysokým teplotám (až 700 stupňů celsia), což umožní mimo jiné umístění těchto pamětí (nebo dalších obvodů) přímo do procesorů.

Tento objev posunul představy o průhledné elektronice blíže k realitě. V budoucnu se můžeme dočkat zajímavých kombinací – okno, přes které bude ve dne vidět a mezitím se bude nabíjet a nahrávat obraz Vaší zahrady a v noci bude tento obraz přehrávat, čímž vytvoří dojem slunečného dne za oknem. Nebo brýle ve kterých bude integrovaný displej – představte si, že jdete po městě a v brýlích se Vám zobrazuje reklama od google co zrovna v kterém obchodě nabízejí. Možnosti využití jsou obrovské, tak možná uvidíme….


Zdroj:  http://news.rice.edu

Novinky - věda a technika

  • Co má společného mops nebo čivava s vlkem? Na první pohled asi skoro vůbec nic. Přesto je spojuje stejná historie. Psi všech plemen se vyvinuli z vlka. Nejnovější genetické výzkumy odhalují zajímavé detaily.

  • Jules Verne v mnoha svých románech předběhl dobu a předpověděl nejrůznější vědecké novinky. Jak ovšem prokázal knihou Ocelové město, skvělou intuici měl i v oblasti politiky a mezinárodních vztahů. Příběh německého profesora budujícího válečnou mašinérii tak až nepříjemně přesně odpovídá tomu, co se mělo v následujících desetiletích v Evropě odehrát.

  • Už za pár dní nás čeká unikátní podívaná na noční obloze. Tedy pokud bude jasno. V pátek 27. července by mělo nastat nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století. Nedaleko od zatmělého Měsíce navíc vynikne neobvykle jasný Mars.

  • Výraz tváře se často označuje jako okno do duše. Nakolik četba výrazu pomáhá v psychiatrické diagnostice? Jak se výraz v mozku zpracovává?

  • Vladimír Kolařík spolu se svými spolupracovníky uvedl do života nejmenší prozařovací elektronový mikroskop na světě. Téměř 50 let byl v úzkém kontaktu s profesorem Arminem Delongem, vůdčí osobností brněnského Ústavu přístrojové techniky Akademie věd. Založil firmu, která nese jeho jméno. Kromě toho je taky členem hnutí Rotary. Více se dozvíte v dokumentu Neviditelný svět Vladimíra Kolaříka.

  • Afrika byla v 19. století v kurzu. Na její mapě stále zůstávalo mnoho neznámých míst. Černý kontinent sliboval zdánlivě nekonečnou zásobárnu nerostných surovin i lidských zdrojů. Není divu, že si ji jako dějiště pro jeden ze svých nejúspěšnějších románů vybral Jules Verne. Své hrdiny ji nechal prozkoumat bezpečně seshora, z balónu. Byl by ale vůbec přelet Afriky balónem možný? Co na zápletku říká současná fyzika?

  • Vymře jednou lidstvo? Zatím nevíme. Jisté je, že po každé epizodě velkého vymírání živočichů se otevírá prostor pro nové druhy, které se daným podmínkám lépe přizpůsobí. Až vymření dinosaurů, vládců druhohor, tak pomohlo savcům vyjít na denní světlo. Do té doby se především ukrývali v temných zákoutích, napovídají tomu vědecké studie.

  • Kdesi v zaostalé Transylvánii, zemi upírů a vyvrhelů, se nachází tajemný hrad s neznámým nájemcem. Zhmotňuje se v něm oživlý obraz krásné operní divy, bouří se vášnivá mužská srdce a dějí se podivuhodné věci. Do červené knihovny má ale Vernův Tajemný hrad v Karpatech na míle daleko. Děj je perfektně promyšlený a i z pohledu současných vědců – fyziků, geologů, muzikologů – se dají všechny zápletky logicky vysvětlit.

Copyright © 2010-2018 grafen.cz - všechna práva vyhrazena

Přihlásit nebo Registrovat

PŘIHLÁSIT SE

Registrovat

Registrace uzivatele
nebo Zrušit