grafen.cz technický portál grafen.cz - to jsou nejen nové technologie

A+ A A-

Průhledné paměti – První krok k televizoru v okně!

Vědci z University Rice vyrobili funkční prototyp transparentní , trojrozměrné, pružné  paměti. Využili k tomu kombinaci křemíku a dnes velmi populárního grafenu a svého dřívějšího objevu spínacích vlastností oxidu křemičitého.

Memory-1-webNapětí prochází přes tenkou vrstvu oxidu křemičitého s grafenovými terminály. Přivedením nižšího napětí může být kanál přerušen a opakovaně opět vytvořen. Toto lze opakovat přes pět tisíc cyklů (za pomoci speciálních algoritmů lze tyto procesy řídit tak, aby byla zaručena dostatečne dlouhá životnost těchto pamětí). Kanál může být čten jako jednička nebo nula, což je základní jednotka počítačové paměti. Data zůstanou uložena v paměti i při odpojení zdroje napětí. 

Uvedená technologie zřejmě umožní prodloužení platnosti tzv. Mooreova zákona o počtu tranzistorů, které mohou být umístěny na integrovaný obvod (počet tranzistorů se při zachování stejné ceny zhruba každých 18 měsíců zdvojnásobí). Prototyp paměti využívá na uložení jednoho bitu dva terminály), což umožňuje poměrně jednoduchou konstrukci i na výrobu. Ve vývoji jsou ale i víceúrovňové trojrozměrné varianty . Mimo uvedené vlastnosti vykazuje tento materiál odolnost vůči vysokým teplotám (až 700 stupňů celsia), což umožní mimo jiné umístění těchto pamětí (nebo dalších obvodů) přímo do procesorů.

Tento objev posunul představy o průhledné elektronice blíže k realitě. V budoucnu se můžeme dočkat zajímavých kombinací – okno, přes které bude ve dne vidět a mezitím se bude nabíjet a nahrávat obraz Vaší zahrady a v noci bude tento obraz přehrávat, čímž vytvoří dojem slunečného dne za oknem. Nebo brýle ve kterých bude integrovaný displej – představte si, že jdete po městě a v brýlích se Vám zobrazuje reklama od google co zrovna v kterém obchodě nabízejí. Možnosti využití jsou obrovské, tak možná uvidíme….


Zdroj:  http://news.rice.edu

pojisteni slevovy kupon

Novinky - věda a technika

Copyright © 2010-2018 grafen.cz - všechna práva vyhrazena

Přihlásit nebo Registrovat

PŘIHLÁSIT SE

Registrovat

Registrace uzivatele
nebo Zrušit