grafen.cz technický portál grafen.cz - to jsou nejen nové technologie

A+ A A-

Nová úmluva o rtuti zajistí pravidla k jejímu nakládání

Yoga is an excellent way to relieve stress Yoga is an excellent way to relieve stress

Mezivládní vyjednávací výbor zahájil dnes v Praze jednání rozšířeného byra pro přípravu nové mezinárodní úmluvy, která bude regulovat nakládání se rtutí v průběhu celého jejího životního cyklu.

Světové společenství pod vedením Programu OSN pro životní prostředí rozhodlo v roce 2009, že je nakládání se rtutí potřeba regulovat mezinárodním právně závazným nástrojem. Dosavadní dobrovolná partnerství nevedla ke snížení objem rtuti, která se dostává zejména do ovzduší, ale i do dalších složek životního prostředí. Rtuť byla uznána látkou globálního významu, jelikož se prostřednictvím atmosféry přenáší na velké vzdálenosti a ovlivňuje životní prostředí a zdraví lidí daleko od zdrojů znečištění.

Cílem je vyjednat úmluvu, která stanoví jasná pravidla směřující k ochraně zdraví a životního prostředí před účinky rtuti. Vyjednávání běží od července 2010. Nyní se blíží do závěrečného kola – poslední zasedání Mezivládního vyjednávacího výboru, kde bude všech 140 aktivních států, se koná v lednu 2013 v Ženevě. Česká republika požaduje, aby úmluva byla účinným nástrojem, který bude obsahovat jasné závazky, systém jejich kontroly i pomoci rozvojovým státům. Ty mají menší kapacity plnit úkoly na národní úrovni, proto žádají o přenos zkušeností, technologií, ale i finanční podporu z rozvinutých států. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa říká: „Snažíme se o nástroj, který chrání životní prostředí a lidské zdraví, zároveň ale chceme dát prostor průmyslu, aby byl ziskový a konkurenceschopný. To se může podařit, když budou aplikovány nejlepší dostupné techniky a technologie, když podniky i vlády budou využívat svých zdrojů efektivnějším a účinnějším způsobem a když budou využívat vědeckých poznatků.“

Zástupci z 22 států a Evropské komise připravují detailní plán, jak vyjednávání dokončit tak, aby úmluva byla na podzim 2013 vystavena k podpisu.

 

Rtuť je v přírodě se vyskytující prvek, je součástí některých minerálů, ale do životního prostředí se dostává také ze sopečné činnosti, spalováním uhlí, dřeva a ropy a z další činností člověka. Elementární rtuť i její sloučeniny jsou vysoce toxické. Poškozují hlavně nervový a kardiovaskulární systém živých organismů. Nebezpečná je rtuť zejména pro těhotné ženy a malé děti, u nichž prokazatelně zpomaluje vývoj nervového systému.

zdroj: www.mzp.cz

 

Pro psaní komentářů se přihlašte

Houseboats.cz - návrh, výroba a prodej Hausbótů

  

hausbot

 

Více na www.houseboats.cz

 

Novinky - vše o zdraví

  • Bolestmi zad trpěl dobrovolník Igor Jagnešák dlouhodobě. Nikoho však nenapadlo, že se za „běžnými“ bolestmi skrývá mnohem vážnější onemocnění. Následovalo několik vyšetření, po nichž si vyslechl diagnózu: agresivní forma rakoviny krve. Ještě před pár měsíci neměl o svém onemocnění ani tušení, nyní ho čeká další chemoterapie a nepříjemná operace.

  • Hořčík je minerál, který naše tělo potřebuje k udržení zdraví. Je totiž nezbytný pro stovky biochemických reakcí v lidském organismu. Podle odborných studií má však téměř polovina populace hořčíku v těle nedostatek. Není problém si v lékárně pořídit potravinové doplňky s tímto minerálem, ale podle dietologů je daleko prospěšnější dodat organismu hořčík prostřednictvím jídla. Odborníci také poradili, které potraviny obsahují hořčíku nejvíce.

  • Už jste někdy slyšeli o mrkvovém opalování? Konzumace levné křupavé zeleniny údajně dokáže zajistit hezké zbarvení pokožky. Navíc ji má chránit před UV zářením. Zajímalo nás, co je na tom pravdy. Zjišťovali jsme také, jestli je mrkev skutečně zdravá na oči, jak jsme slýchávali jako malí. V dnešním článku zjistíte, na co je celkově dobré mrkev jíst i jak často bychom si ji měli dopřávat. Za pozornost stojí především jedna látka, kterou tato zelenina obsahuje v hojném množství.

  • Roztroušená skleróza je nevyléčitelné onemocnění, které postihuje především mladší lidi. Ještě před pár desítkami let znamenala její diagnóza vážné omezení života a nezvratnou invaliditu. Věda však pokročila neuvěřitelně kupředu, takže dnešní medicína dokáže postup nemoci výrazně zpomalit. Je k tomu však potřeba včasná diagnóza. Jaké jsou příznaky roztroušené sklerózy?

  • Strašák jménem cholesterol udělal před lety z vajíček doslova potravinové vyvrhele. Vědci však postupem času zjistili, že s cholesterolem a vejci je to úplně jinak a že vejce by se naopak měla do jídelníčku vrátit. Jejich přínos pro naše zdraví je totiž daleko větší než rizika spojená s cholesterolem. Pravidelná a rozumná konzumace vajíček podle odborníků mimo jiné prospívá zdraví kostí a očí, snižuje riziko mrtvice, omlazuje pokožku, pomáhá předcházet Alzheimerově chorobě a má zajímavé účinky při hubnutí.

  • Když je někdo příliš citlivý, většinou se setkává s nepochopením. Vysoká citlivost na různé podněty je často hodnocena spíš negativně. Hypersenzitivita však rozhodně není něco, za co by se měl člověk stydět. Jak se hypersenzitivita projevuje, jak s ní pracovat či jak poznat, že jste hypersenzitivní? O tom a mnohém dalším jsme se bavili s terapeutkou Alenou Wehle, která v České republice „bojuje“ za vysoce citlivé lidi.

Copyright © 2010-2020 grafen.cz - všechna práva vyhrazena

Přihlásit nebo Registrovat

PŘIHLÁSIT SE

Registrovat

Registrace uzivatele
nebo Zrušit