grafen.cz technický portál grafen.cz - to jsou nejen nové technologie

A+ A A-

V Jakutsku pátrají po spadlém meteoritu

ilustrační foto zdroj: www.freedigitalphotos.net autor: xedos4 ilustrační foto zdroj: www.freedigitalphotos.net autor: xedos4

Pátrání po spadlém meteoritu zahájili vědci z jakutského ústavu kosmofyzikálních výzkumů a aeronomie. Na začátku března uviděli obyvatelé několika obcí Viljujského okresu v Jakutsku v nebi silný záblesk. Podle informace Roskosmu se v ten den nekonaly žádné starty raket. Odborníci jsou přesvědčeni, že pozemšťany navštívil další host z nebes.

Po tom, co si pracovníci ústavu promluvili s očitými svědky, určili dráhu nebeského tělesa. A protože kromě záblesku bylo slyšet i silný třesk, předpokládají, že bolid dopadl na zemský povrch, a začali po něm pátrat. Nejdřív oblétli oblast předpokládaného pádu ve vrtulníku, řekl Hlasu Ruska vědec Semjoin Nikolaškin:

-Meteorit jsme zatím nenašli. Z vrtulníku jsme nezpozorovali žádné stopy po pádu. Malé bolidy se zpravidla úplně rozpadnou a shoří v atmosféře. Když najdeme nějaké stopy v podobě prachu nebo úlomků, bude to velký úspěch.

Podle předběžného odhadu mohl být bolid velký asi jeden metr. O tom, že se jedná o reálný objekt, nikoli o optický jev, Semjon Nikolaškin nepochybuje:

-Máme videozáznam. Na něm je vidět, že se toto těleso pohybovalo po určité dráze. Je také vidět, jak vybuchlo a rozpadá se na části. Předpokládáme, že to byl kamenný asteroid, podle našich výpočtů explodoval ve výšce asi 20 km.

Vědci zatím nehodlají pátráni přerušit. V nejbližší době se vydají na místo a hledat meteorit už budou přímo na zemi. Expedice se musí uskutečnit, dokud ještě leží na zemi sníh: až roztaje, zmizí všechny stopy a už jen těžko bude možné něco objevit, řekl Semjon Nikolaškin:

-Vůbec jsme nečekali, že najdeme nějaký velký fragment. Dokonce úlomek čeljabinského meteoritu byl velký jen asi půl metru. A ten náš je menší, takže můžeme najít jen malé fragmenty a ty se pod sněhem z vrtulníku objevit nedají.

Šance odborníci mají, tím spíš, že i po roce v Čeljabinsku stále ještě nacházejí fragmenty meteoritu, který spadl 15. unora loňského roku. Nedávno například objevili za pomoci echolotu pod vrstvou jílu velký fragment: má průměr asi dva metry a váží asi jednu tunu. Loni v říjnu byl ze dna jezera Čebarkul vyproštěn úlomek o váze 650 kg. Podle odhadu astronomů činila hmotnost celého meteoritu Čeljabinsk 11 000 tun.

zdroj: http://czech.ruvr.ru

 

 

Pro psaní komentářů se přihlašte
Copyright © 2010-2020 grafen.cz - všechna práva vyhrazena

Přihlásit nebo Registrovat

PŘIHLÁSIT SE

Registrovat

Registrace uzivatele
nebo Zrušit