grafen.cz technický portál grafen.cz - to jsou nejen nové technologie

A+ A A-

Tajemná místa Evropy - Stonehenge

zdroj: www.freedigitalphotos.net zdroj: www.freedigitalphotos.net www.freedigitalphotos.net

starověcí Římané, když táhli na Británii, museli narazit na tuto zvláštní stavbu jako opuštěnou. Kmeny po mnoho let žijící v Británii ji měli ve své domovině a nikdo k ní neznal ani jedno stoprocentní vysvětlení, zkrátka nic. Stonehenge, mohutná kamenná stavba, která jakoby neporušeně stála ve stejné podobě po celá staletí podle rádio-uhlíkové měřící metody pochází z roku až 3000 p.. n. l. Přesnější měření před pár lety odhalili, že první kameny byly na toto místo dopraveny a vztyčené v přesné geometrii na sebe v letech 2400 2200 p.. n. l. no o některých jiných se zas vedou diskuze, že mohou věkem sahat za rok 3000 p.. n. l. Stonehenge není jen kamenná stavba, ale i terénní úprava s příkopem.

V jeho blízkosti se podařilo v minulosti najít i zbytky jiných kamenných staveb. I pod místním parkovištěm, kde parkují autobusy s množstvím turistů, se podle záznamů archeologů před několika desetiletími podařilo objevit důkazy o osídlenosti tohoto místa z roku až 8 000 p.. n. l. Třeba však podotknout, že celá tato oblast byla výrazně zalesněná a odlesňování začalo až v průběhu středověku a novověku, kdy i požáry způsobily, že vyhořel celý les, no Stonehenge zůstalo téměř nepoškozené.

Dlouhá léta se vedly diskuse o tom, na co stavba sloužila, co vlastně znamená a proč vydržela tak dlouho. Pokud se vlastně tak dlouho dochovala, můžeme si jen představit, co všechno z méně stálých materiálů se nám nedochovalo. Stavbu pokládali za pohřebiště, obětní místo, zbytky chrámu, dokonce padli názory, že může jít io bývalou věž, zda přistávací konzolu pro mimozemskou loď. Vědcům se však při bližším výzkumu nedávno podařilo objasnit, že zřejmě šlo o pohřebiště, kde se spalovaly mrtví. Mohutná kamenná stavba se nedala působením ohně porušit a měla stále svůj tvar. Jelikož smrt v dávných dobách ai dnes je úzce spjata s náboženstvím, nakonec bylo Stonehenge také místem provádění náboženských rituálů. Rituálů při spalování mrtvých. Vše odhalili hlavně nedostatečně spálené zbytky úlomků lidských kostí a pozůstatky lidského popela. Ani tato teorie, přestože se zakládá už na lepších základech, jako mnohé před tím, není stoprocentní. Jelikož se podařilo najít tělesné pozůstatky chlapce z oblasti Středozemí, a několik dalších tělesných ostatků lidí z různých částí Evropy a Británie, mohlo by jít io nějaké centrum. Možná náboženské centrum, ve kterém doufali v lepší život, ozdravení, nebo jsme mířili lidé z daleka, aby právě zde našli svůj klid. Mnohé teorie se vždy opírali, a stále tomu tak je iv moderních teoriích významu stavby, o důležitost řeky Avon.

Dnes je Stonehenge turistickou atrakcí. Na dohled Stonehenge se dá dostat autem, nebo autobusem na místní parkoviště. Areál památky chráněné UNESCEM je však ohrazený a zpoplatněn. Nejvíce je populární v době denní rovnodennosti a během různých slavností. Všude kolem je zelená rovina jen s malým vrásněním.

 

1 komentář

  • Dziudek

    Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Curabitur blandit tempus porttitor.

    Dziudek Odkaz Komentáře
Pro psaní komentářů se přihlašte
Copyright © 2010-2020 grafen.cz - všechna práva vyhrazena

Přihlásit nebo Registrovat

PŘIHLÁSIT SE

Registrovat

Registrace uzivatele
nebo Zrušit