grafen.cz technický portál grafen.cz - to jsou nejen nové technologie

A+ A A-

Příjmy z cestovního ruchu dosáhly 142 miliard

ilustrační foto zdroj: www.freedigitalphotos.net autor:  twobee ilustrační foto zdroj: www.freedigitalphotos.net autor: twobee

 

Příjmy České republiky z příjezdového cestovního ruchu dosáhly za rok 2014 hodnoty 141,8 miliardy korun, což bylo o čtyři miliardy více než v předchozím roce. Meziročně tak příjmy vzrostly o 2,9 procenta, nicméně výdaje na cestovní ruch dokonce o 17,6 %. Vyplývá to ze statistiky platební bilance, kterou v pátek zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

 

 
 
 
 
Začátek roku byl poznamenán poklesem příjmů z příjezdového cestovního ruchu, když se v důsledku eskalace rusko-ukrajinské krize a kurzových změn rublu příjmy z cestovního ruchu za první čtvrtletí propadly meziročně o 5,8 procenta. V následujících kvartálech se však projevil pozitivní vývoj zejména na blízkých trzích. Na celkových výsledcích roku se nejvíce projevil vývoj ve třetím čtvrtletí, kdy příjmy z příjezdového cestovního ruchu vzrostly meziročně o 8,1 procenta.

Jsem ráda, že i přes události na Ukrajině zaznamenává Česká republika v meziroční bilanci příjmů z cestovního ruchu nárůst. Cestovní ruch pro nás znamená významný přínos do státního rozpočtu a pevně věřím, že se k nám zahraniční turisté budou stále rádi vracet,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

„Během roku rostly zejména příjezdy z blízkých evropských zemí, jako je Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko, ale i Nizozemska, Itálie, Španělska či Velké Británie,“ uvedl Jan Herget, ředitel Institutu turismu ČR agentury CzechTourism. Na pozitivním vývoji příjmů z cestovního ruchu se podle něj podílela i intervence České národní banky, která prospěla turistům ze zemí eurozóny.

Ze vzdálených trhů zaznamenala rekordní nárůst příjezdů Jižní Korea, která tempem růstu letos těsně předstihla tradiční Čínu. Celkem v roce 2014 navštívilo Českou republiku 8,1 milionu zahraničních turistů ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních, což bylo o 3,5 procenta více než předchozím roce.

zdroj: tisková zpráva hotelu Kamzik

 

 

Pro psaní komentářů se přihlašte
Copyright © 2010-2020 grafen.cz - všechna práva vyhrazena

Přihlásit nebo Registrovat

PŘIHLÁSIT SE

Registrovat

Registrace uzivatele
nebo Zrušit