grafen.cz technický portál grafen.cz - to jsou nejen nové technologie

A+ A A-

Česká republika nabírá v nanotechnologiích na rychlosti

Česko se prezentovalo německým partnerům jako země, kterou je třeba brát v oblasti budoucích technologií vážně. Od 4. do 6. května se poprvé v Praze setkali zástupci nanotechnologických klastrů a podnikatelů z obou zemí, aby diskutovali o možné spolupráci při vstupu na trh a dalším vývoji technologií. „1. česko-německý workshop pro podnikání v nanotechnologiích“ organizovaly Germany Trade & Invest a CzechInvest a byl podporován kooperační platformou NANORA financovanou EU, oborovým svazem „Nano in Germany“, sdružením Fraunhofer Allianz Nanotechnologie a Česko-německou obchodní a průmyslovou komorou (ČNOPK).

IMG 0052
„Tradiční průmyslové sektory jako strojírenství nebo automobilový průmysl nabízejí v obou zemích možnosti technologického pokroku, například u funkčních povrchových nátěrů, filtrů, senzorů nebo technologie ukládání energie v nanodimenzi,“ vysvětluje Dr. Rainer Müller, sektorový specialista na nanotechnologie v Germany Trade & Invest. „Česká republika tak velmi dobře zvládla přechod od tradičního textilního průmyslu k funkčním textiliím z nanovláken.“

 

Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Tomáše Novotného se využití nanotechnologií neomezuje jen na tradiční průmyslové obory. Právě v sektorech jako nové materiály, biotechnologie a fotovoltaika jsou podle něj nanotechnologie nositelem inovací. Náměstek ministra poukázal na možnosti podpory na národní úrovni a ze strany EU, které lze využít v České republice pro vývoj takovýchto inovací.
Německý velvyslanec v ČR Dr. Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven během zahájení workshopu vybízel německé podnikatele k vyšší aktivitě v České republice: „Budete překvapeni, jaké možnosti využití už přinesla česká nanotechnologická branže.“
Také prezident ČNOPK Rudolf Fischer vyzval obě strany, aby se v budoucnu zaměřily na společné projekty týkající se všech procesů tvorby přidané hodnoty. Jen tak podle něj mohou malé a střední firmy obstát v konkurenci s ostatními hospodářskými regiony. „Aby bylo možné využít nanotechnologie z laboratoří v praxi, je nutná nejen finanční podpora, ale také podnikatelský duch a především přeshraniční spolupráce.“

IMG 9899
V průběhu konference představili zástupci firem z obou zemí své inovativní produkty a výrobní postupy. Byly prezentovány přísady do cementu pro vytvoření odolnějšího betonu, samočisticí fasády a plavecké bazény nebo antialergenní lůžkoviny, tkáně pro hojení ran a velmi jemné vzduchové filtry. Podle účastníků konference doposud takováto možnost výměny zkušeností mezi českými a německými nanotechnologickými partnery chyběla. Během workshopu byly navázány první obchodní kontakty a dohody o dodávkách, zároveň se diskutovalo o společných záměrech ve výzkumu a vývoji. Další pokračování této česko-německé konference je naplánováno na příští rok.
„Německá preciznost a česká improvizace se mohou v tomto oboru výborně doplňovat,“ shrnuje předseda Asociace nanotechnologického průmyslu v České republice Jiří Kůs.

 

Zdroj: tisková zpráva AHK

Letak Batak 02

Novinky - věda a technika

  • Vymře jednou lidstvo? Zatím nevíme. Jisté je, že po každé epizodě velkého vymírání živočichů se otevírá prostor pro nové druhy, které se daným podmínkám lépe přizpůsobí. Až vymření dinosaurů, vládců druhohor, tak pomohlo savcům vyjít na denní světlo. Do té doby se především ukrývali v temných zákoutích, napovídají tomu vědecké studie.

  • Kdesi v zaostalé Transylvánii, zemi upírů a vyvrhelů, se nachází tajemný hrad s neznámým nájemcem. Zhmotňuje se v něm oživlý obraz krásné operní divy, bouří se vášnivá mužská srdce a dějí se podivuhodné věci. Do červené knihovny má ale Verneův Tajemný hrad v Karpatech na míle daleko. Děj je perfektně promyšlený a i z pohledu současných vědců – fyziků, geologů, muzikologů – se dají všechny zápletky logicky vysvětlit.

  • Ve srovnání s jinými savci má náš mozek mnohem větší kapacitu. Zatímco třeba mozek prasete má objem 200 cm3, mozek člověka zhruba 1400 až 1500 cm3. Zřejmě ale nejde jen o velikost. V čem přesně se lidský mozek liší od mozku jiných živočichů? A jak jsou na tom lidoopi?

  • Záchranáři jsou pomyslnými neviditelnými anděly. Pomáhají v nejdůležitějších chvílích, ale pak už se před dotyčnou osobou nikdy neobjeví. Jak probíhá práce záchranáře a co je při záchraně člověka nejdůležitější? A kdy je první pomoc přímo nezbytná?

  • Dobrodružné vědecko-fantastické romány francouzského spisovatele Julese Vernea oslňovaly čtenáře už před 150 lety a čtou se dodnes. Verne mistrně kombinoval detailní vědecké poznání s bohatou fantazií. Mnohdy předběhl svou dobu. V popisech podmořského světa v románu Dvacet tisíc mil pod mořem však zůstává jeho fantazie pořád ještě mocnější než nejnovější vědecké výzkumy.

  • I roboti mají svá práva a i na ty se zaměřuje právnička se specializací informační a komunikační technologie. Nejde ale jen o to zkoumat, zda dát robotům práva, ale spíš o to studovat a zkoumat, jak právo reguluje používání robotů a umělé inteligence.

  • V naší Galaxii proudí řeky hvězd. Některé z nich se pohybují rychlostí až 500 km/s, unikají pryč a stávají se bludnými intergalaktickými nomády. Tyto a další detaily o podobě Sluneční soustavy, Mléčné dráhy i hlubšího vesmíru nyní poznáváme díky evropské sondě GAIA. Data o miliardách hvězd, množství planetek a dalších vesmírných objektů právě zpracovávají vědci po celém světě. Předpokládají se převratné novinky.

  • Jsou jedním z nejúspěšnějších živočišných druhů, vodní plochy planety Země už obývají minimálně 420 milionů let. Žraloci jsou výjimečně dobře uzpůsobeni životu pod vodou a disponují zbraněmi, díky kterým jsou obávanými predátory moří a oceánů.

Copyright © 2010-2018 grafen.cz - všechna práva vyhrazena

Přihlásit nebo Registrovat

PŘIHLÁSIT SE

Registrovat

Registrace uzivatele
nebo Zrušit