grafen.cz technický portál grafen.cz - to jsou nejen nové technologie

A+ A A-

Česká republika nabírá v nanotechnologiích na rychlosti

Česko se prezentovalo německým partnerům jako země, kterou je třeba brát v oblasti budoucích technologií vážně. Od 4. do 6. května se poprvé v Praze setkali zástupci nanotechnologických klastrů a podnikatelů z obou zemí, aby diskutovali o možné spolupráci při vstupu na trh a dalším vývoji technologií. „1. česko-německý workshop pro podnikání v nanotechnologiích“ organizovaly Germany Trade & Invest a CzechInvest a byl podporován kooperační platformou NANORA financovanou EU, oborovým svazem „Nano in Germany“, sdružením Fraunhofer Allianz Nanotechnologie a Česko-německou obchodní a průmyslovou komorou (ČNOPK).

IMG 0052
„Tradiční průmyslové sektory jako strojírenství nebo automobilový průmysl nabízejí v obou zemích možnosti technologického pokroku, například u funkčních povrchových nátěrů, filtrů, senzorů nebo technologie ukládání energie v nanodimenzi,“ vysvětluje Dr. Rainer Müller, sektorový specialista na nanotechnologie v Germany Trade & Invest. „Česká republika tak velmi dobře zvládla přechod od tradičního textilního průmyslu k funkčním textiliím z nanovláken.“

 

Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Tomáše Novotného se využití nanotechnologií neomezuje jen na tradiční průmyslové obory. Právě v sektorech jako nové materiály, biotechnologie a fotovoltaika jsou podle něj nanotechnologie nositelem inovací. Náměstek ministra poukázal na možnosti podpory na národní úrovni a ze strany EU, které lze využít v České republice pro vývoj takovýchto inovací.
Německý velvyslanec v ČR Dr. Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven během zahájení workshopu vybízel německé podnikatele k vyšší aktivitě v České republice: „Budete překvapeni, jaké možnosti využití už přinesla česká nanotechnologická branže.“
Také prezident ČNOPK Rudolf Fischer vyzval obě strany, aby se v budoucnu zaměřily na společné projekty týkající se všech procesů tvorby přidané hodnoty. Jen tak podle něj mohou malé a střední firmy obstát v konkurenci s ostatními hospodářskými regiony. „Aby bylo možné využít nanotechnologie z laboratoří v praxi, je nutná nejen finanční podpora, ale také podnikatelský duch a především přeshraniční spolupráce.“

IMG 9899
V průběhu konference představili zástupci firem z obou zemí své inovativní produkty a výrobní postupy. Byly prezentovány přísady do cementu pro vytvoření odolnějšího betonu, samočisticí fasády a plavecké bazény nebo antialergenní lůžkoviny, tkáně pro hojení ran a velmi jemné vzduchové filtry. Podle účastníků konference doposud takováto možnost výměny zkušeností mezi českými a německými nanotechnologickými partnery chyběla. Během workshopu byly navázány první obchodní kontakty a dohody o dodávkách, zároveň se diskutovalo o společných záměrech ve výzkumu a vývoji. Další pokračování této česko-německé konference je naplánováno na příští rok.
„Německá preciznost a česká improvizace se mohou v tomto oboru výborně doplňovat,“ shrnuje předseda Asociace nanotechnologického průmyslu v České republice Jiří Kůs.

 

Zdroj: tisková zpráva AHK

Novinky - věda a technika

  • Co má společného mops nebo čivava s vlkem? Na první pohled asi skoro vůbec nic. Přesto je spojuje stejná historie. Psi všech plemen se vyvinuli z vlka. Nejnovější genetické výzkumy odhalují zajímavé detaily.

  • Jules Verne v mnoha svých románech předběhl dobu a předpověděl nejrůznější vědecké novinky. Jak ovšem prokázal knihou Ocelové město, skvělou intuici měl i v oblasti politiky a mezinárodních vztahů. Příběh německého profesora budujícího válečnou mašinérii tak až nepříjemně přesně odpovídá tomu, co se mělo v následujících desetiletích v Evropě odehrát.

  • Už za pár dní nás čeká unikátní podívaná na noční obloze. Tedy pokud bude jasno. V pátek 27. července by mělo nastat nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století. Nedaleko od zatmělého Měsíce navíc vynikne neobvykle jasný Mars.

  • Výraz tváře se často označuje jako okno do duše. Nakolik četba výrazu pomáhá v psychiatrické diagnostice? Jak se výraz v mozku zpracovává?

  • Vladimír Kolařík spolu se svými spolupracovníky uvedl do života nejmenší prozařovací elektronový mikroskop na světě. Téměř 50 let byl v úzkém kontaktu s profesorem Arminem Delongem, vůdčí osobností brněnského Ústavu přístrojové techniky Akademie věd. Založil firmu, která nese jeho jméno. Kromě toho je taky členem hnutí Rotary. Více se dozvíte v dokumentu Neviditelný svět Vladimíra Kolaříka.

  • Afrika byla v 19. století v kurzu. Na její mapě stále zůstávalo mnoho neznámých míst. Černý kontinent sliboval zdánlivě nekonečnou zásobárnu nerostných surovin i lidských zdrojů. Není divu, že si ji jako dějiště pro jeden ze svých nejúspěšnějších románů vybral Jules Verne. Své hrdiny ji nechal prozkoumat bezpečně seshora, z balónu. Byl by ale vůbec přelet Afriky balónem možný? Co na zápletku říká současná fyzika?

  • Vymře jednou lidstvo? Zatím nevíme. Jisté je, že po každé epizodě velkého vymírání živočichů se otevírá prostor pro nové druhy, které se daným podmínkám lépe přizpůsobí. Až vymření dinosaurů, vládců druhohor, tak pomohlo savcům vyjít na denní světlo. Do té doby se především ukrývali v temných zákoutích, napovídají tomu vědecké studie.

  • Kdesi v zaostalé Transylvánii, zemi upírů a vyvrhelů, se nachází tajemný hrad s neznámým nájemcem. Zhmotňuje se v něm oživlý obraz krásné operní divy, bouří se vášnivá mužská srdce a dějí se podivuhodné věci. Do červené knihovny má ale Vernův Tajemný hrad v Karpatech na míle daleko. Děj je perfektně promyšlený a i z pohledu současných vědců – fyziků, geologů, muzikologů – se dají všechny zápletky logicky vysvětlit.

Copyright © 2010-2018 grafen.cz - všechna práva vyhrazena

Přihlásit nebo Registrovat

PŘIHLÁSIT SE

Registrovat

Registrace uzivatele
nebo Zrušit