grafen.cz technický portál grafen.cz - to jsou nejen nové technologie

A+ A A-

Rádio o velikosti zrnka prachu

zdroj: www.freedigitalphotos.netRádio velikosti zrnka prachu je o krok blíže ke skutečnosti. Americkým vědcům se podařilo z atomů sestrojit zařízení schopné přijímat rozhlasové vlny a přeměnit je na zvuk. Velikost tohoto radiopřijímače je několik tisíckrát menší než tloušťka lidského vlasu.

Z nanotrubic ho sestrojili profesor Peter Burke a jeho student Chris Rutherglen z Kalifornské univerzity, kteří mikroskopický přijímač zapojili do kompletního rádio systému. Informovaly o tom v měsíčníku Nano Letters, který vydává Americká chemická společnost.

"Podařilo se nám sestavit sice jen jednu část radiopřijímače, no jsme přesvědčeni, že v budoucnu bude možné vyrobit celý rádio systém. Tak by mohl vzniknout i miniaturní bezdrátový komunikační systém, "píší autoři studie. Burke s Rutherglenom prostřednictvím přijímače přenesli signál klasické hudby z iPodu do reproduktorů vzdálených několik metrů.

Mnoho firem se zajímá o využití uhlíkové nanotrubice, což jsou duté válce s průměrem miliontiny milimetru. Z dlouhodobého hlediska předpokládají, že nanotechnologie si najdou v budoucnu široké uplatnění od medicíny přes spotřební produkty po armádní technologie. Velkou výzvou pro Nanotechnologický průmysl však zůstává miniaturizace dalších základních komponent, jako jsou senzory, zdroje energie či procesory.

Důležité však bude najít způsob, jak tyto droboučká zařízení vyrobit za rozumnou cenu. Když se to podaří, bude možné sestrojit tzv.. inteligentní prach, co by byli roje zařízení menších než zrnko písku, které budou vybaveny technologiemi umožňujícími bezdrátovou komunikaci. Daly by se použít například v meteorologii, při geofyzikálních či biologickém výzkumu. Zájem o inteligentní prach má i armáda, která by tak dostala do rukou perfektní špionážní technologii. Telekomunikační firmy vidí využijte prachu v budování internetu budoucnosti.

zdroj: www.zyvex.com

Novinky - věda a technika

  • Co má společného mops nebo čivava s vlkem? Na první pohled asi skoro vůbec nic. Přesto je spojuje stejná historie. Psi všech plemen se vyvinuli z vlka. Nejnovější genetické výzkumy odhalují zajímavé detaily.

  • Jules Verne v mnoha svých románech předběhl dobu a předpověděl nejrůznější vědecké novinky. Jak ovšem prokázal knihou Ocelové město, skvělou intuici měl i v oblasti politiky a mezinárodních vztahů. Příběh německého profesora budujícího válečnou mašinérii tak až nepříjemně přesně odpovídá tomu, co se mělo v následujících desetiletích v Evropě odehrát.

  • Už za pár dní nás čeká unikátní podívaná na noční obloze. Tedy pokud bude jasno. V pátek 27. července by mělo nastat nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století. Nedaleko od zatmělého Měsíce navíc vynikne neobvykle jasný Mars.

  • Výraz tváře se často označuje jako okno do duše. Nakolik četba výrazu pomáhá v psychiatrické diagnostice? Jak se výraz v mozku zpracovává?

  • Vladimír Kolařík spolu se svými spolupracovníky uvedl do života nejmenší prozařovací elektronový mikroskop na světě. Téměř 50 let byl v úzkém kontaktu s profesorem Arminem Delongem, vůdčí osobností brněnského Ústavu přístrojové techniky Akademie věd. Založil firmu, která nese jeho jméno. Kromě toho je taky členem hnutí Rotary. Více se dozvíte v dokumentu Neviditelný svět Vladimíra Kolaříka.

  • Afrika byla v 19. století v kurzu. Na její mapě stále zůstávalo mnoho neznámých míst. Černý kontinent sliboval zdánlivě nekonečnou zásobárnu nerostných surovin i lidských zdrojů. Není divu, že si ji jako dějiště pro jeden ze svých nejúspěšnějších románů vybral Jules Verne. Své hrdiny ji nechal prozkoumat bezpečně seshora, z balónu. Byl by ale vůbec přelet Afriky balónem možný? Co na zápletku říká současná fyzika?

  • Vymře jednou lidstvo? Zatím nevíme. Jisté je, že po každé epizodě velkého vymírání živočichů se otevírá prostor pro nové druhy, které se daným podmínkám lépe přizpůsobí. Až vymření dinosaurů, vládců druhohor, tak pomohlo savcům vyjít na denní světlo. Do té doby se především ukrývali v temných zákoutích, napovídají tomu vědecké studie.

  • Kdesi v zaostalé Transylvánii, zemi upírů a vyvrhelů, se nachází tajemný hrad s neznámým nájemcem. Zhmotňuje se v něm oživlý obraz krásné operní divy, bouří se vášnivá mužská srdce a dějí se podivuhodné věci. Do červené knihovny má ale Vernův Tajemný hrad v Karpatech na míle daleko. Děj je perfektně promyšlený a i z pohledu současných vědců – fyziků, geologů, muzikologů – se dají všechny zápletky logicky vysvětlit.

Copyright © 2010-2018 grafen.cz - všechna práva vyhrazena

Přihlásit nebo Registrovat

PŘIHLÁSIT SE

Registrovat

Registrace uzivatele
nebo Zrušit