grafen.cz technický portál grafen.cz - to jsou nejen nové technologie

Chyba
  • Chyba při nahrávání kanálu
A+ A A-

Telefon budoucnosti si nastříkáte na tričko

Nejtransparentnější, nejlehčí a nejpružnější vodič elektřiny vyrobil tým z University of Exeter. Jmenuje se GraphExeter a jeho tvůrci předpovídají, že může způsobit revoluci při vytváření nositelných elektronických zařízení, tedy oblečení se zabudovanými telefony či MP3 přehrávači. GraphExeter, který je odvozen od sloučeniny grafén, může být také použit při výrobě inteligentních zrcadel a oken s počítačovými interaktivními prvky. Vzhledem k tomu, že tento materiál je průhledný v širokém spektru světla, mohl by také zvýšit účinnost solárních panelů o více než 30 procent.Graphene

GraphExeter je mnohem flexibilnější než oxid india a cínu (indium tin oxid, ITO), hlavní vodivý materiál, který se v současné době používá v elektronice. ITO je stále dražší a omezený zdroj, a očekává se, že dojde v roce 2017.
Grafén (monoatomového 2D vrstva tvořena atomy uhlíku v hybridním stavu) je nejtenčí látka schopná vést elektřinu. Je velmi flexibilní a je jedním z nejpevnějších známých materiálů. Závody se mezi vědci a inženýry rozběhli o to, aby přizpůsobily grafén pro potřeby flexibilní elektroniky. To byla výzva, hlavně pro jeho plošný odpor, který omezuje jeho vodivost. Až dosud nikdo nebyl schopen vytvořit životaschopnou alternativu k ITO.

Grafén by mohl být materiálem budoucnosti. Dají se z něj vyrábět například ohýbatelné displeje.

exgrapheneNa vytvoření GraphExeteru, tým Exeter vložil molekuly chloridu železitého mezi dvě vrstvy grafénu. Chlorid železitý zvyšuje elektrickou vodivost grafénu aniž to ovlivnilo transparentnost materiálu. Výzkumný tým nyní vyvíjí verzi GraphExeteru ve spreji, která by se dala použít přímo na zrcadla, okna či tkaniny.graphene 002

"GraphExeter by mohl znamenat revoluci v elektronickém průmyslu, překonává totiž jakýkoli jiný transparentní řidič na uhlíkovém základě," řekla vedoucí výzkumného týmu University of Exeter Monica Craciunová. V elektronice může být použit pro celou řadu aplikací, od solárních panelů po inteligentní trička. Jsme velmi nadšeni z potenciálu tohoto materiálu a těšíme se na vývoj elektronického průmyslu budoucnosti. Výsledky výzkumu publikoval magazín Advanced Materials.

zdroj: sciencedaily.com

 

Houseboats.cz - návrh, výroba a prodej Hausbótů

  

hausbot

 

Více na www.houseboats.cz

 

Novinky - věda a technika

Copyright © 2010-2020 grafen.cz - všechna práva vyhrazena

Přihlásit nebo Registrovat

PŘIHLÁSIT SE

Registrovat

Registrace uzivatele
nebo Zrušit