grafen.cz technický portál grafen.cz - to jsou nejen nové technologie

A+ A A-

Telefon budoucnosti si nastříkáte na tričko

Nejtransparentnější, nejlehčí a nejpružnější vodič elektřiny vyrobil tým z University of Exeter. Jmenuje se GraphExeter a jeho tvůrci předpovídají, že může způsobit revoluci při vytváření nositelných elektronických zařízení, tedy oblečení se zabudovanými telefony či MP3 přehrávači. GraphExeter, který je odvozen od sloučeniny grafén, může být také použit při výrobě inteligentních zrcadel a oken s počítačovými interaktivními prvky. Vzhledem k tomu, že tento materiál je průhledný v širokém spektru světla, mohl by také zvýšit účinnost solárních panelů o více než 30 procent.Graphene

GraphExeter je mnohem flexibilnější než oxid india a cínu (indium tin oxid, ITO), hlavní vodivý materiál, který se v současné době používá v elektronice. ITO je stále dražší a omezený zdroj, a očekává se, že dojde v roce 2017.
Grafén (monoatomového 2D vrstva tvořena atomy uhlíku v hybridním stavu) je nejtenčí látka schopná vést elektřinu. Je velmi flexibilní a je jedním z nejpevnějších známých materiálů. Závody se mezi vědci a inženýry rozběhli o to, aby přizpůsobily grafén pro potřeby flexibilní elektroniky. To byla výzva, hlavně pro jeho plošný odpor, který omezuje jeho vodivost. Až dosud nikdo nebyl schopen vytvořit životaschopnou alternativu k ITO.

Grafén by mohl být materiálem budoucnosti. Dají se z něj vyrábět například ohýbatelné displeje.

exgrapheneNa vytvoření GraphExeteru, tým Exeter vložil molekuly chloridu železitého mezi dvě vrstvy grafénu. Chlorid železitý zvyšuje elektrickou vodivost grafénu aniž to ovlivnilo transparentnost materiálu. Výzkumný tým nyní vyvíjí verzi GraphExeteru ve spreji, která by se dala použít přímo na zrcadla, okna či tkaniny.graphene 002

"GraphExeter by mohl znamenat revoluci v elektronickém průmyslu, překonává totiž jakýkoli jiný transparentní řidič na uhlíkovém základě," řekla vedoucí výzkumného týmu University of Exeter Monica Craciunová. V elektronice může být použit pro celou řadu aplikací, od solárních panelů po inteligentní trička. Jsme velmi nadšeni z potenciálu tohoto materiálu a těšíme se na vývoj elektronického průmyslu budoucnosti. Výsledky výzkumu publikoval magazín Advanced Materials.

zdroj: sciencedaily.com

 

Novinky - věda a technika

  • Co má společného mops nebo čivava s vlkem? Na první pohled asi skoro vůbec nic. Přesto je spojuje stejná historie. Psi všech plemen se vyvinuli z vlka. Nejnovější genetické výzkumy odhalují zajímavé detaily.

  • Jules Verne v mnoha svých románech předběhl dobu a předpověděl nejrůznější vědecké novinky. Jak ovšem prokázal knihou Ocelové město, skvělou intuici měl i v oblasti politiky a mezinárodních vztahů. Příběh německého profesora budujícího válečnou mašinérii tak až nepříjemně přesně odpovídá tomu, co se mělo v následujících desetiletích v Evropě odehrát.

  • Už za pár dní nás čeká unikátní podívaná na noční obloze. Tedy pokud bude jasno. V pátek 27. července by mělo nastat nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století. Nedaleko od zatmělého Měsíce navíc vynikne neobvykle jasný Mars.

  • Výraz tváře se často označuje jako okno do duše. Nakolik četba výrazu pomáhá v psychiatrické diagnostice? Jak se výraz v mozku zpracovává?

  • Vladimír Kolařík spolu se svými spolupracovníky uvedl do života nejmenší prozařovací elektronový mikroskop na světě. Téměř 50 let byl v úzkém kontaktu s profesorem Arminem Delongem, vůdčí osobností brněnského Ústavu přístrojové techniky Akademie věd. Založil firmu, která nese jeho jméno. Kromě toho je taky členem hnutí Rotary. Více se dozvíte v dokumentu Neviditelný svět Vladimíra Kolaříka.

  • Afrika byla v 19. století v kurzu. Na její mapě stále zůstávalo mnoho neznámých míst. Černý kontinent sliboval zdánlivě nekonečnou zásobárnu nerostných surovin i lidských zdrojů. Není divu, že si ji jako dějiště pro jeden ze svých nejúspěšnějších románů vybral Jules Verne. Své hrdiny ji nechal prozkoumat bezpečně seshora, z balónu. Byl by ale vůbec přelet Afriky balónem možný? Co na zápletku říká současná fyzika?

  • Vymře jednou lidstvo? Zatím nevíme. Jisté je, že po každé epizodě velkého vymírání živočichů se otevírá prostor pro nové druhy, které se daným podmínkám lépe přizpůsobí. Až vymření dinosaurů, vládců druhohor, tak pomohlo savcům vyjít na denní světlo. Do té doby se především ukrývali v temných zákoutích, napovídají tomu vědecké studie.

  • Kdesi v zaostalé Transylvánii, zemi upírů a vyvrhelů, se nachází tajemný hrad s neznámým nájemcem. Zhmotňuje se v něm oživlý obraz krásné operní divy, bouří se vášnivá mužská srdce a dějí se podivuhodné věci. Do červené knihovny má ale Vernův Tajemný hrad v Karpatech na míle daleko. Děj je perfektně promyšlený a i z pohledu současných vědců – fyziků, geologů, muzikologů – se dají všechny zápletky logicky vysvětlit.

Copyright © 2010-2018 grafen.cz - všechna práva vyhrazena

Přihlásit nebo Registrovat

PŘIHLÁSIT SE

Registrovat

Registrace uzivatele
nebo Zrušit