Nositel Nobelovy ceny za fyziku přednášel na brněnském VUT
- Podrobnosti
Nositel Nobelovy ceny dr. George Smith inspiroval studenty, aby se ve své profesionální kariéře věnovali vědě a technice. Přednášel o svém největším vynálezu, elektronické součástce CCD, dodnes používané pro snímání obrazové informace. Setkání s americkým vědcem proběhlo v rámci programu Honeywell Initiative for Science & Engineering na Vysokém učení technickém v Brně.
Brno 3. prosince 2013 – Společnost Honeywell dnes zahájila na Vysokém učení technickém v Brně dvoudenní program inspirativních diskusí se studenty a pedagogy této vysoké školy. Hlavním hostem programu je nositel Nobelovy ceny za fyziku dr. George Smith.
Návštěva George Smithe na Vysokém učení technickém v Brně organizovaná divizí Honeywell Hometown Solutions je již třetí v pořadí, kdy Honeywell umožnil vystoupení laureátů Nobelovy ceny na této vysoké škole. Honeywell si prostřednictvím iniciativy Honeywell Initiative for Science and Engineering (HISE) klade za cíl kultivovat a inspirovat další generace vědců a techniků a poskytnout studentům vědních oborů příležitost setkat se s nositeli Nobelovy ceny za fyziku a chemii.
Dr. Smith získal Nobelovu cenu za fyziku v roce 2009 za vynález zařízení s vázanými náboji (CCD), které přispělo k výraznému pokroku v technologiích pro snímání obrazu. CCD se používá v široké škále aplikací jako zařízení pro snímání obrazu a nejprve bylo používáno jako náhrada snímacích trubic v komerčních televizních kamerách a videokamerách. Nyní jej najdeme v každém typu moderních zobrazovacích zařízení, včetně mobilních telefonů, bezpečnostních kamer, lékařských zobrazovacích zařízení, skenerů či dalekohledů, například v Hubbleovu vesmírném dalekohledu.
Dr. Smith se během své návštěvy podělil o některé zážitky ze své dlouhé a význačné vědecké kariéry a poskytl studentům moudré rady ohledně toho, jak po ukončení studia co nejlépe dosáhnout svých profesních i osobních cílů. „Pokud alespoň polovina vašich pokusů neskončí neúspěchem, nejste dostatečně vynalézaví," řekl stojícímu publiku čítajícímu více než 300 studentů a pedagogů.
Později si prohlédl univerzitní laboratoř, při neformálních setkáních pohovořil se studenty a seznámil se s mnoha členy pedagogického sboru.
„Jsme rádi, že v rámci Iniciativy pro vědu a techniku společnosti Honeywell můžeme studentům poskytnout jedinečnou a inspirativní příležitost setkat se s laureátem Nobelovy ceny," prohlásil rektor VUT v Brně Karel Rais. „V oblasti akademických výměn, výzkumu a vývoje a rozvíjení talentu udržujeme se společností Honeywell úzké vztahy a těšíme se na pokračování tohoto partnerství v rámci iniciativy HISE či jiných programů," dodal rektor VUT.
Jiří Tomíček, viceprezident a generální ředitel české pobočky Honeywell Technology Solutions poznamenal: „Vzhledem k tomu, že jsme přední světovou společností zabývající se high-tech technologiemi, jsou inovace jádrem všeho, co děláme. Podle mého přesvědčení jsou i klíčem k budoucímu hospodářskému růstu České republiky. I nadále budeme spolupracovat se špičkovými univerzitami, které mají silné akademické zázemí a bohatý výzkumný potenciál, na vzdělávání nových technických specialistů, kteří se stanou ve své generaci novými inovátory."
Společnost Honeywell uzavírá v rámci iniciativy HISE partnerství se špičkovými univerzitami v Číně, České republice, Indii, Mexiku a dalších regionech s vysokým hospodářským růstem, aby inspirovala studenty k profesionální kariéře ve vědeckých a technických oborech. Součástí této iniciativy je také série přednášek nositelů Nobelovy ceny, debaty o možnostech profesního rozvoje se špičkovými odborníky společnosti Honeywell působícími v daném regionu a neformální a vysoce interaktivní diskuse mezi nositeli Nobelovy ceny a studenty.
Vysoké učení technické v Brně je jednou ze tří univerzit v České republice, které se programu HISE účastní. Dalšími účastníky jsou České vysoké učení technické v Praze a Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava. Společnost Honeywell zajistila návštěvu laureátů Nobelovy ceny v České republice již posedmé. Kromě toho Honeywell zajišťuje také stipendijní programy pro studenty a nabízí studentům příležitosti ke studijním stážím.
Dr. Smith je členem čestných akademických společností Pi Mu Epsilon, Phi Beta Kappa, a Sigma Xi a je také členem Institutu pro elektrotechnické a elektronické inženýrství (IEEE), Americké společnosti pro fyziku (APS) a Americké inženýrské akademie (NAE). Je držitelem celkem 31 amerických patentů a autorem více než 40 vědeckých článků. Za svůj vynález obdržel celou řadu ocenění včetně ceny Computer and Communications Prize získané v roce 1999, medaile Edwina Landa udělené v roce 2011 a ceny Charlese Starka Drapera z roku 2006.
zdroj: tisková zpráva společnosti Honeywel
Houseboats.cz - návrh, výroba a prodej Hausbótů
Aktuality MŠMT ČR
-
VÝZVA č. 12 Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy k předložení žádostí o poskytnutí dotace v rámci programu 133 120 - Podprogram 133V 124 Financování projektů organizací zřízených MŠMT podaných do operačních programů Evropské unie
Věcným zaměřením výzvy je realizace projektů spolufinancovaných z Integrovaného regionálního operačního programu 2021-2027.
-
Dny vzdělávací činnosti 2025
6. ročník konference Dny vzdělávací činnosti vysokých škol proběhne ve dnech 4. a 5. září 2025 v tradičních prostorách Národní Technické knihovny v Praze. Konference se zaměří kontexty vzdělávací činnosti, zejména uchazeče, studenty, pracovní trh, společnost a vazbu na trendy ve vzdělávání.
-
Plán rozvoje osobnosti dítěte
-
Zahraniční studium
Připravujeme.
-
Jak vypadá transformovaná domácnost
-
Další metodické materiály k transformaci
-
Finanční otázky při transformaci
-
Opatření ministra školství, mládeže a tělovýchovy, kterým se mění Rámcový vzdělávací program pro základní vzdělávání
-
Nepřetržitý dohled nad dětmi v dětských domovech
-
Hygiena a stavební právo při transformaci
-
Transformace dětských domovů
-
PODNĚT K PODÁNÍ ŽÁDOSTÍ O POSKYTNUTÍ PŘÍSPĚVKU V RÁMCI FONDU VZDĚLÁVACÍ POLITIKY NA PODPORU STUDIJNÍCH PROGRAMŮ SPECIFICKY ZAMĚŘENÝCH NA PŘÍPRAVU UČITELŮ S NEDOSTATKOVÝMI APROBACEMI PRO ROK 2025
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlašuje Podnět k podání žádostí o poskytnutí příspěvku v rámci Fondu vzdělávací politiky na podporu studijních programů specificky zaměřených na přípravu učitelů s nedostatkovými aprobacemi. Podnět byl zveřejněn 5. června 2025.
-
DODATEK Č. 1 K VÝZVĚ K PODÁNÍ ŽÁDOSTI O POSKYTNUTÍ DOTACE SOUKROMÝM VYSOKÝM ŠKOLÁM NA STIPENDIA V ROCE 2025
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy tímto zveřejňuje dodatek č. 1 k Výzvě k podání žádosti o poskytnutí dotace ze státního rozpočtu soukromým vysokým školám na stipendia v roce 2025, zveřejněné dne 31. 3. 2025. Předmětem dodatku je doplnění dalších povinných náležitostí žádosti o poskytnutí dotace ze státního rozpočtu ve smyslu novelizovaného zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech. Dodatek byl zveřejněn dne 4. 6. 2025
-
Dětské domovy
-
Stanovení dalších finančních prostředků pro školy zřizované krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí na rok 2025 na financování nepedagogických zaměstnanců a ostatních neinvestičních výdajů
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy stanovilo další finanční prostředky pro mateřské školy, základní školy, střední školy, konzervatoře, vyšší odborné školy a základní umělecké školy zřizované krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí na rok 2025 na financování nepedagogických zaměstnanců a ostatních neinvestičních výdajů, č.j. MSMT-12238/2025-2