grafen.cz technický portál grafen.cz - to jsou nejen nové technologie

A+ A A-

Potenciál nanotechnologií představila konference ČESKO JE NANO

V Lichtenštejnském paláci v Praze se 24. března konala konference ČESKO JE NANO, na které se představili přední čeští experti, propagátoři a podnikatelé v nanoprůmyslu.

 

PB nanoKonferenci pořádal úřad vicepremiéra pro vědu, výzkum a inovace Pavla Bělobrádka spolu s Asociací nanotechnologického průmyslu ČR. „České republice patří v oblasti nanotechnologií řada patentů. Ale veřejnost o tom bohužel ví málo. Nemluvě o tom, že za našimi hranicemi jsou úspěchy českých vědců v oblasti nanotechnologií prakticky neznámé. To musíme změnit. Musíme v zahraničí propagovat Českou republiku jako nano velmoc. V projektu Česko je nano tak jde i o návrat ekonomické hrdosti občanům naší země,“ uvedl vicepremiér Bělobrádek.

Čeští vědci patří v oblasti nanotechnologií k průkopníkům a dá se očekávat rozmach těchto technologií v řadě průmyslových oblastí. „Česká republika dostala šanci vrátit se do pozice leaderů světového průmyslu, kde jsme kdysi byli,“ upozornil předseda Asociace nanotechnologického průmyslu Jiří Kůs. Význam nanotechnologií a jejich budoucí ekonomický potenciál vyzdvihl také zástupce generálního ředitelství pro výzkum a inovace EU Christos Tokamanis.

Využití nanotechnologií v praxi prezentovali výrobci na konferenci například ukázkou antialergických lůžkovin, hydrofilních nástřiků či anorganických nanovláken.

Česko je nano je popularizační a vzdělávací projekt na podporu nanotechnologického průmyslu v ČR. Cílem je propagace českých vynálezů a výrobků v oblasti nanotechnologií a podpora jejich širšího využití.

 

Zdroj: tisková zpráva KDU-ČSL

 

Novinky - věda a technika

  • Co má společného mops nebo čivava s vlkem? Na první pohled asi skoro vůbec nic. Přesto je spojuje stejná historie. Psi všech plemen se vyvinuli z vlka. Nejnovější genetické výzkumy odhalují zajímavé detaily.

  • Jules Verne v mnoha svých románech předběhl dobu a předpověděl nejrůznější vědecké novinky. Jak ovšem prokázal knihou Ocelové město, skvělou intuici měl i v oblasti politiky a mezinárodních vztahů. Příběh německého profesora budujícího válečnou mašinérii tak až nepříjemně přesně odpovídá tomu, co se mělo v následujících desetiletích v Evropě odehrát.

  • Už za pár dní nás čeká unikátní podívaná na noční obloze. Tedy pokud bude jasno. V pátek 27. července by mělo nastat nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století. Nedaleko od zatmělého Měsíce navíc vynikne neobvykle jasný Mars.

  • Výraz tváře se často označuje jako okno do duše. Nakolik četba výrazu pomáhá v psychiatrické diagnostice? Jak se výraz v mozku zpracovává?

  • Vladimír Kolařík spolu se svými spolupracovníky uvedl do života nejmenší prozařovací elektronový mikroskop na světě. Téměř 50 let byl v úzkém kontaktu s profesorem Arminem Delongem, vůdčí osobností brněnského Ústavu přístrojové techniky Akademie věd. Založil firmu, která nese jeho jméno. Kromě toho je taky členem hnutí Rotary. Více se dozvíte v dokumentu Neviditelný svět Vladimíra Kolaříka.

  • Afrika byla v 19. století v kurzu. Na její mapě stále zůstávalo mnoho neznámých míst. Černý kontinent sliboval zdánlivě nekonečnou zásobárnu nerostných surovin i lidských zdrojů. Není divu, že si ji jako dějiště pro jeden ze svých nejúspěšnějších románů vybral Jules Verne. Své hrdiny ji nechal prozkoumat bezpečně seshora, z balónu. Byl by ale vůbec přelet Afriky balónem možný? Co na zápletku říká současná fyzika?

  • Vymře jednou lidstvo? Zatím nevíme. Jisté je, že po každé epizodě velkého vymírání živočichů se otevírá prostor pro nové druhy, které se daným podmínkám lépe přizpůsobí. Až vymření dinosaurů, vládců druhohor, tak pomohlo savcům vyjít na denní světlo. Do té doby se především ukrývali v temných zákoutích, napovídají tomu vědecké studie.

  • Kdesi v zaostalé Transylvánii, zemi upírů a vyvrhelů, se nachází tajemný hrad s neznámým nájemcem. Zhmotňuje se v něm oživlý obraz krásné operní divy, bouří se vášnivá mužská srdce a dějí se podivuhodné věci. Do červené knihovny má ale Vernův Tajemný hrad v Karpatech na míle daleko. Děj je perfektně promyšlený a i z pohledu současných vědců – fyziků, geologů, muzikologů – se dají všechny zápletky logicky vysvětlit.

Copyright © 2010-2018 grafen.cz - všechna práva vyhrazena

Přihlásit nebo Registrovat

PŘIHLÁSIT SE

Registrovat

Registrace uzivatele
nebo Zrušit