grafen.cz technický portál grafen.cz - to jsou nejen nové technologie

Chyba
  • Chyba při nahrávání kanálu
A+ A A-

Advanced Materials-JTJ, s.r.o. a Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AVČR vstupují do další fáze projektu "Rozšíření Centra pro inovace"

Centrum pro inovace v oboru nanomateriálů a nanotechnologií, Ústavu fyzikální chemie J.Heyrovského AV ČR, v.v.i. (ÚFCH) patří mezi přední česká pracovitě zabývající se výzkumem v oblasti nanotechnologií.
Ústav v roce 2013 uspěl v soutěži OPPK a získal dotaci ve výši 5,6 mil Kč na projekt "Rozšíření Centra pro inovace" (projekt s reg. číslem CZ.2.16/3.1.00/21541), který umožnil zvýšit kapacitu Centra v oblasti vývoje inovací zaměřených na nové fotokatalytické technologie pro zvýšení čistoty životního prostředí.

air

V první fázi projektu byly pořízeny nové přístroje a laboratorní vybavení. Druhá fáze, do které projekt vstupuje v současnosti, je zaměřena na realizaci výzkumných a vývojových prací cílených na dosažení konkrétních výstupů v podobě nových znalostí, patentů a prototypů. Partnerem Ústavu v projektu je česká nanotechnologická firma -  Advanced Materials-JTJ (AMJTJ), která patří v oblasti výzkumu a vývoje fotokatalytických aplikací mezi světovou
špičku. Funkční nátěry FN®, které společnost vyvinula a patentovala, jsou v současnosti nejúčinnější  fotokatalytickou nátěrovou hmotou na světovém trhu. AMJTJ se na projektu podílí jak finanční účastí, tak i přímým zapojením jejích pracovníků do výzkumných a vývojových prací. Hlavním cílem projektu je vyvinout prakticky využitelné nové technologie využívající fotokatalytické a fotochemické procesy pro:

  • účinné a ekonomicky efektivní čištění vzduchu
  • dekontaminaci vody od obtížně odstranitelných škodlivin jako např. chlorovaných fenolů, herbicidů, hormonů a dalších látek.

Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR a Advanced Materials-JTJ dlouhodobě spolupracují na vývoji technologií pro zlepšení životního prostředí, například i v rámci evropského grantu 4G-Photocat (www.4g-photocat.eu) pro dekontaminaci vody od dioxinu a DDT v zamořených oblastech Asie, který za ÚFCH řídí známý odborník doktor Jirkovský.
Manažerem Centra pro inovace je ing. Rathouský, který je zároveň předsedou vědecké rady Společnosti pro aplikovanou fotokatalýzu (www.fotokatalyza.org). Za Advanced Materials- JTJ se na aplikovaném výzkumu podílí ing. Jan Procházka.

 

Zdroj: tisková zpráva ÚFCH J. Heyrovského AV ČR, v.v.i. a Advanced Materials-JTJ s.r.o.

 

Novinky - věda a technika

Copyright © 2010-2018 grafen.cz - všechna práva vyhrazena

Přihlásit nebo Registrovat

PŘIHLÁSIT SE

Registrovat

Registrace uzivatele
nebo Zrušit