grafen.cz technický portál grafen.cz - to jsou nejen nové technologie

A+ A A-

Advanced Materials-JTJ, s.r.o. a Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AVČR vstupují do další fáze projektu "Rozšíření Centra pro inovace"

Centrum pro inovace v oboru nanomateriálů a nanotechnologií, Ústavu fyzikální chemie J.Heyrovského AV ČR, v.v.i. (ÚFCH) patří mezi přední česká pracovitě zabývající se výzkumem v oblasti nanotechnologií.
Ústav v roce 2013 uspěl v soutěži OPPK a získal dotaci ve výši 5,6 mil Kč na projekt "Rozšíření Centra pro inovace" (projekt s reg. číslem CZ.2.16/3.1.00/21541), který umožnil zvýšit kapacitu Centra v oblasti vývoje inovací zaměřených na nové fotokatalytické technologie pro zvýšení čistoty životního prostředí.

air

V první fázi projektu byly pořízeny nové přístroje a laboratorní vybavení. Druhá fáze, do které projekt vstupuje v současnosti, je zaměřena na realizaci výzkumných a vývojových prací cílených na dosažení konkrétních výstupů v podobě nových znalostí, patentů a prototypů. Partnerem Ústavu v projektu je česká nanotechnologická firma -  Advanced Materials-JTJ (AMJTJ), která patří v oblasti výzkumu a vývoje fotokatalytických aplikací mezi světovou
špičku. Funkční nátěry FN®, které společnost vyvinula a patentovala, jsou v současnosti nejúčinnější  fotokatalytickou nátěrovou hmotou na světovém trhu. AMJTJ se na projektu podílí jak finanční účastí, tak i přímým zapojením jejích pracovníků do výzkumných a vývojových prací. Hlavním cílem projektu je vyvinout prakticky využitelné nové technologie využívající fotokatalytické a fotochemické procesy pro:

  • účinné a ekonomicky efektivní čištění vzduchu
  • dekontaminaci vody od obtížně odstranitelných škodlivin jako např. chlorovaných fenolů, herbicidů, hormonů a dalších látek.

Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR a Advanced Materials-JTJ dlouhodobě spolupracují na vývoji technologií pro zlepšení životního prostředí, například i v rámci evropského grantu 4G-Photocat (www.4g-photocat.eu) pro dekontaminaci vody od dioxinu a DDT v zamořených oblastech Asie, který za ÚFCH řídí známý odborník doktor Jirkovský.
Manažerem Centra pro inovace je ing. Rathouský, který je zároveň předsedou vědecké rady Společnosti pro aplikovanou fotokatalýzu (www.fotokatalyza.org). Za Advanced Materials- JTJ se na aplikovaném výzkumu podílí ing. Jan Procházka.

 

Zdroj: tisková zpráva ÚFCH J. Heyrovského AV ČR, v.v.i. a Advanced Materials-JTJ s.r.o.

 

Novinky - věda a technika

  • Co má společného mops nebo čivava s vlkem? Na první pohled asi skoro vůbec nic. Přesto je spojuje stejná historie. Psi všech plemen se vyvinuli z vlka. Nejnovější genetické výzkumy odhalují zajímavé detaily.

  • Jules Verne v mnoha svých románech předběhl dobu a předpověděl nejrůznější vědecké novinky. Jak ovšem prokázal knihou Ocelové město, skvělou intuici měl i v oblasti politiky a mezinárodních vztahů. Příběh německého profesora budujícího válečnou mašinérii tak až nepříjemně přesně odpovídá tomu, co se mělo v následujících desetiletích v Evropě odehrát.

  • Už za pár dní nás čeká unikátní podívaná na noční obloze. Tedy pokud bude jasno. V pátek 27. července by mělo nastat nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století. Nedaleko od zatmělého Měsíce navíc vynikne neobvykle jasný Mars.

  • Výraz tváře se často označuje jako okno do duše. Nakolik četba výrazu pomáhá v psychiatrické diagnostice? Jak se výraz v mozku zpracovává?

  • Vladimír Kolařík spolu se svými spolupracovníky uvedl do života nejmenší prozařovací elektronový mikroskop na světě. Téměř 50 let byl v úzkém kontaktu s profesorem Arminem Delongem, vůdčí osobností brněnského Ústavu přístrojové techniky Akademie věd. Založil firmu, která nese jeho jméno. Kromě toho je taky členem hnutí Rotary. Více se dozvíte v dokumentu Neviditelný svět Vladimíra Kolaříka.

  • Afrika byla v 19. století v kurzu. Na její mapě stále zůstávalo mnoho neznámých míst. Černý kontinent sliboval zdánlivě nekonečnou zásobárnu nerostných surovin i lidských zdrojů. Není divu, že si ji jako dějiště pro jeden ze svých nejúspěšnějších románů vybral Jules Verne. Své hrdiny ji nechal prozkoumat bezpečně seshora, z balónu. Byl by ale vůbec přelet Afriky balónem možný? Co na zápletku říká současná fyzika?

  • Vymře jednou lidstvo? Zatím nevíme. Jisté je, že po každé epizodě velkého vymírání živočichů se otevírá prostor pro nové druhy, které se daným podmínkám lépe přizpůsobí. Až vymření dinosaurů, vládců druhohor, tak pomohlo savcům vyjít na denní světlo. Do té doby se především ukrývali v temných zákoutích, napovídají tomu vědecké studie.

  • Kdesi v zaostalé Transylvánii, zemi upírů a vyvrhelů, se nachází tajemný hrad s neznámým nájemcem. Zhmotňuje se v něm oživlý obraz krásné operní divy, bouří se vášnivá mužská srdce a dějí se podivuhodné věci. Do červené knihovny má ale Vernův Tajemný hrad v Karpatech na míle daleko. Děj je perfektně promyšlený a i z pohledu současných vědců – fyziků, geologů, muzikologů – se dají všechny zápletky logicky vysvětlit.

Copyright © 2010-2018 grafen.cz - všechna práva vyhrazena

Přihlásit nebo Registrovat

PŘIHLÁSIT SE

Registrovat

Registrace uzivatele
nebo Zrušit