grafen.cz technický portál grafen.cz - to jsou nejen nové technologie

Chyba
  • Chyba při nahrávání kanálu
A+ A A-

Poláci zdokonalují výrobu grafenu

Tým vědců z Varšavského institutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) vyvinul technologii na výrobu grafenu v průmyslovém měřítku. V současné době se tato metoda již používá komerčně. Je to jedna z největších nadějí polské vědy a podnikání, která může přinést obrovské zisky. Až dosud grafenu byla získána pouze v malých množstvích, vzhledem k vysokým nákladům a komplikované povaze výrobního procesu.

ScreenShot youtube 0

No a to se může změnit díky Polákům. Výzkumný tým pod vedením Dr. Włodzimierza Strupińskiego, vyvinul mnohem levnější a rychlejší způsob výroby velkých listů grafenu.

Výzkumníci začali spolupracovat s firmou SECO/WARWICK, se kterou se vyvinuli reaktor pro výrobu grafenových listů o rozměrech 0,5x0,5 m.

Zařízení je vhodné pro hromadnou výrobu, náklady na výrobu grafenových listů by mohly být srovnatelné s náklady na výrobu listů papíru - říká Wojciech Modrzyk vicepresident společnosti SECO/WARWIC.

Vyvinuli jsme originální metodu výroby grafenu, který se nespoléhá na sublimaci a ukládání. Růst krystalů neprobíhá sublimací, ale přidáním oxidu uhličitého ze zdroje uhlovodíků v procesu s vysokou teplotou při teplotě 1600 ° C a při velmi nízkém tlaku - dodává Dr Strupiński.

Strupiński zdůrazňuje, že i když se tato metoda může zdát jednoduchá, je to ve skutečnosti velmi složitý proces.

Velké listy grafenu mohou být použity pro výrobu flexibilních solárních článků, ochranných vrstev, a to i v moderní lékařské technice. Grafen produkovaný Poláky je nyní k dispozici pro prodej, ale vědci se stále snaží zlepšit jeho kvalitu.

Nejatraktivnější rysem grafenu je, že vede elektřinu a data dokonce stokrát rychlejší než měď (1/300 rychlosti světla). Grafen ale nabízí mnohem více výhod. Je několik set krát odolnější než ocel a velmi flexibilní.

 

Zdroj: http://tvn24bis.pl

 

Novinky - věda a technika

Copyright © 2010-2018 grafen.cz - všechna práva vyhrazena

Přihlásit nebo Registrovat

PŘIHLÁSIT SE

Registrovat

Registrace uzivatele
nebo Zrušit