grafen.cz technický portál grafen.cz - to jsou nejen nové technologie

A+ A A-

Poláci zdokonalují výrobu grafenu

Tým vědců z Varšavského institutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) vyvinul technologii na výrobu grafenu v průmyslovém měřítku. V současné době se tato metoda již používá komerčně. Je to jedna z největších nadějí polské vědy a podnikání, která může přinést obrovské zisky. Až dosud grafenu byla získána pouze v malých množstvích, vzhledem k vysokým nákladům a komplikované povaze výrobního procesu.

ScreenShot youtube 0

No a to se může změnit díky Polákům. Výzkumný tým pod vedením Dr. Włodzimierza Strupińskiego, vyvinul mnohem levnější a rychlejší způsob výroby velkých listů grafenu.

Výzkumníci začali spolupracovat s firmou SECO/WARWICK, se kterou se vyvinuli reaktor pro výrobu grafenových listů o rozměrech 0,5x0,5 m.

Zařízení je vhodné pro hromadnou výrobu, náklady na výrobu grafenových listů by mohly být srovnatelné s náklady na výrobu listů papíru - říká Wojciech Modrzyk vicepresident společnosti SECO/WARWIC.

Vyvinuli jsme originální metodu výroby grafenu, který se nespoléhá na sublimaci a ukládání. Růst krystalů neprobíhá sublimací, ale přidáním oxidu uhličitého ze zdroje uhlovodíků v procesu s vysokou teplotou při teplotě 1600 ° C a při velmi nízkém tlaku - dodává Dr Strupiński.

Strupiński zdůrazňuje, že i když se tato metoda může zdát jednoduchá, je to ve skutečnosti velmi složitý proces.

Velké listy grafenu mohou být použity pro výrobu flexibilních solárních článků, ochranných vrstev, a to i v moderní lékařské technice. Grafen produkovaný Poláky je nyní k dispozici pro prodej, ale vědci se stále snaží zlepšit jeho kvalitu.

Nejatraktivnější rysem grafenu je, že vede elektřinu a data dokonce stokrát rychlejší než měď (1/300 rychlosti světla). Grafen ale nabízí mnohem více výhod. Je několik set krát odolnější než ocel a velmi flexibilní.

 

Zdroj: http://tvn24bis.pl

 

Novinky - věda a technika

  • Co má společného mops nebo čivava s vlkem? Na první pohled asi skoro vůbec nic. Přesto je spojuje stejná historie. Psi všech plemen se vyvinuli z vlka. Nejnovější genetické výzkumy odhalují zajímavé detaily.

  • Jules Verne v mnoha svých románech předběhl dobu a předpověděl nejrůznější vědecké novinky. Jak ovšem prokázal knihou Ocelové město, skvělou intuici měl i v oblasti politiky a mezinárodních vztahů. Příběh německého profesora budujícího válečnou mašinérii tak až nepříjemně přesně odpovídá tomu, co se mělo v následujících desetiletích v Evropě odehrát.

  • Už za pár dní nás čeká unikátní podívaná na noční obloze. Tedy pokud bude jasno. V pátek 27. července by mělo nastat nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století. Nedaleko od zatmělého Měsíce navíc vynikne neobvykle jasný Mars.

  • Výraz tváře se často označuje jako okno do duše. Nakolik četba výrazu pomáhá v psychiatrické diagnostice? Jak se výraz v mozku zpracovává?

  • Vladimír Kolařík spolu se svými spolupracovníky uvedl do života nejmenší prozařovací elektronový mikroskop na světě. Téměř 50 let byl v úzkém kontaktu s profesorem Arminem Delongem, vůdčí osobností brněnského Ústavu přístrojové techniky Akademie věd. Založil firmu, která nese jeho jméno. Kromě toho je taky členem hnutí Rotary. Více se dozvíte v dokumentu Neviditelný svět Vladimíra Kolaříka.

  • Afrika byla v 19. století v kurzu. Na její mapě stále zůstávalo mnoho neznámých míst. Černý kontinent sliboval zdánlivě nekonečnou zásobárnu nerostných surovin i lidských zdrojů. Není divu, že si ji jako dějiště pro jeden ze svých nejúspěšnějších románů vybral Jules Verne. Své hrdiny ji nechal prozkoumat bezpečně seshora, z balónu. Byl by ale vůbec přelet Afriky balónem možný? Co na zápletku říká současná fyzika?

  • Vymře jednou lidstvo? Zatím nevíme. Jisté je, že po každé epizodě velkého vymírání živočichů se otevírá prostor pro nové druhy, které se daným podmínkám lépe přizpůsobí. Až vymření dinosaurů, vládců druhohor, tak pomohlo savcům vyjít na denní světlo. Do té doby se především ukrývali v temných zákoutích, napovídají tomu vědecké studie.

  • Kdesi v zaostalé Transylvánii, zemi upírů a vyvrhelů, se nachází tajemný hrad s neznámým nájemcem. Zhmotňuje se v něm oživlý obraz krásné operní divy, bouří se vášnivá mužská srdce a dějí se podivuhodné věci. Do červené knihovny má ale Vernův Tajemný hrad v Karpatech na míle daleko. Děj je perfektně promyšlený a i z pohledu současných vědců – fyziků, geologů, muzikologů – se dají všechny zápletky logicky vysvětlit.

Copyright © 2010-2018 grafen.cz - všechna práva vyhrazena

Přihlásit nebo Registrovat

PŘIHLÁSIT SE

Registrovat

Registrace uzivatele
nebo Zrušit